Home   |  Kontakty   |  B. Braun ve světě

B. Braun tour s Davidem, aneb když má člověk o čtyři kola víc

Život na čtyřech kolech je sice složitý, ale i přes těžký handicap je možné si jej plnými doušky užít.

Právě s tímto poselstvím přijíždí na spinální jednotky paralympijský medailista a patron projektu B. Braun pro život David Drahonínský.  

Během více než dvouhodinového programu se snažil zdejším pacientům dokázat, že když se chce, jde toho opravdu hodně. Dokonce i získávat olympijské medaile v lukostřelbě. David Drahonínský, zlatý medailista z paralympiády v Pekingu a stříbrný z Londýna, ve spolupráci s projektem B. Braun pro život, navštíví se svou přednáškou během letošního roku spinální jednotky po celé České republice a Slovensku.

Pacientům spinálních jednotek během své téměř dvouhodinové přednášky představí nejen svůj životní příběh, ale seznámi je i se svou velkou vášní – lukostřelbou.

Hrabyně, 2.10.2013
„Atmosféra byla velmi uvolněná a všichni jsme si Davidovu návštěvu užili. Věřím, že si z ní zejména pacienti do dalšího života mnohé odnesou," říká MUDr. Hana Weissová, primářka spinální jednotky Rehabilitačního ústavu Hrabyně. Samotný ústav tvoří dva areály, zatímco v Hrabyni se léčí dospělí s neurologickými a poúrazovými stavy, na detašovaném pracovišti v Chuchelné se mimo ortopedických a neurologických diagnóz léčí také pacienti po amputacích a děti.  

Luže-Košumberk, 7.8.2013
"David je úžasný a velmi silný člověk, který ve svém životě i přes tělesný handicap dokázal to, o čem řada zdravých sportovců jenom sní. Díky svým zkušenostem se pro řadu pacientů stal důvěrným rádcem, který dokáže přispět nejen praktickou radou, ale umí i povzbudit a dodat životní elán,“ říká primářka MUDr. Miloslava Sílová, která vede i rehabilitační spinální jednotku.
"Pro pacienta po nehodě je nejdůležitější najít ztracenou rovnováhu a nepoddat se svému postižení. A je skvělé, když mohou čerpat zkušenosti přímo od někoho, kdo si prošel naprosto stejnou situací, jako oni,“ shrnuje akci MUDr. Václav Volejník, ředitel Hamzovy léčebny v Luži - Košumberku.

Kladruby, 29.5.2013
„Velmi mě těší, že jedním z vybraných zastávek B. Braun tour s Davidem Drahonínským mohly být právě Kladruby. Setkání s Davidem bylo pro naše pacienty velkou inspirací a já věřím, že si z jeho optimismu a chuti do života alespoň kousek odnesou.
David je totiž úžasným důkazem toho, že vozík nemusí stát v cestě životním snům, ale díky dnešním možnostem může být pro handicapovaného člověka parťákem, který se plně přizpůsobí jeho životnímu stylu,“ shrnuje akci lékařka Spinální Rehabilitační Jednotky v RÚ Kladruby, MUDr. Karolína Bílková.

Liberec, 24. 5. 2013
David svoji tour započal v Liberci. Povídání o životu na vozíku David doprovodil i o bohatou fotoprezentaci ze svých závodů a všechny přítomné neochudil ani o ukázku střelby na terč.
A i když střílel ve stísněných podmínkách nemocniční chodby, všechny šípy neomylně našly svůj cíl. 


Motivace u pacientů s poraněním míchy je naprosto nezbytná.
„Změna přichází náhle, většinou u úrazu z plného zdraví, a je šokující," popisuje primář spinální jednotky Krajské nemocnice v Liberci Jaroslav Šrám. „Člověk musí bojovat s osudem i když je to těžké i u zdravého člověka. Být vrcholovým sportovcem je úžasné, ale důležité je naučit se žít běžný život," zdůrazňuje zkušený lékař.

Potvrzuje to i vrchní sestra spinální jednotky Alena Kyrianová. „Člověk musí hledat nový pohled na život, nový smysl a kvalitu i po takovém neštěstí. Bez motivace a velké empatie okolí by to ale vůbec nešlo," říká. Na druhou stranu však varuje před přehnanou péči. „To nepomůže. Člověk si musí sám sáhnout na dno a vyzkoušet, kam sahají jeho nové možnosti," vzkazuje rodinám postižených.