Podcast Medicína

Podcast Medicína
Přinášíme rozhovory s osobnostmi napříč zdravotnickými obory. Zveme si lékaře, sestry, pacienty i manažery působící ve zdravotnictví. Ptáme se jich na aktuální dění, ale i na běžné situace, které ostatním mohou pomoci.
Tipy a komentáře vítáme na lucie.kocourkova@bbraun.com
11. díl
-
Výživa onkologických pacientů s odborníkem MUDr. Petrem Benešem
Naprostá většina onkologicky nemocných pacientů má problém se správnou výživou, která může mít velký vliv na úspěšnost protinádorové léčby. Povědomí o důležitosti výživy v nemoci je však stále nízké, a to jak na straně pacientů, tak rezervy v informování o nutriční výživě jsou i na straně lékařů. O tom co by pacienti v průběhu nemoci měli jíst, jaké jsou možnosti speciálních nutričních doplňků a na co by se lidé, kteří se dozví onkologickou diagnózu, měli zaměřit? Na tyto a další otázky odpovídá přední odborník na nutriční výživu MUDr. Petr Beneš.

10. díl
-
Vánoce s Monikou Absolonovou
Monika Absolonová miluje Vánoce a podporuje mnoho charitativních projektů. Do jakých projektů a proč se zapojuje? Je pro ni impulsem osobní zkušenost? A jak snáší, že skoro celý rok musela hrát bez fanoušků? O charitě, koncertování, ale i o zdraví a o osobní zkušenosti s onemocněním Covid 19 si povídáme s Monikou Absolonovou.

9. díl
-
O nadaci Dobrý Anděl s ředitelkou Šárkou Procházkovou
Každý rok si v Česku vyslechne onkologickou diagnózu kolem 90.000 lidí, z toho je zhruba 350 - 400 dětí. Onemocnění s sebou mimo fyzického i psychického strádání přináší i závažné ekonomické problémy, které musí rodiny řešit. Kolik je v Česku potřebných rodin? Jsou Češi ochotní pomáhat? Změnila se ochota lidí darovat v době koronaviru? Kdo je nejčastějším dárcem? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídá ředitelka nadace Dobrý Anděl Šárka Procházková.

8. díl
-
Život bez střeva s Petrem Wohlem a Monikou Malíčkovou
Hosty podcastu Medicína tentokrát byli lékař Petr Wohl a jeho pacientka a zároveň místopředsedkyně spolku Život bez střeva Monika Malíčková. Jak se žije lidem s parenterální, neboli umělou výživou, na kterou musí být napojeni až 20 hodin denně? Jak moc těmto pacientům pomáhá mobilní infuzní pumpa, kterou si nosí s sebou v batohu? A jaký je medicínský výhled v řešení těchto onemocnění? Poslechněte si další díl zdravotnického podcastu Medicína, který poprvé zpovídá dva hosty.


7. díl
-
Infuzní tereapie s Petrem Novákem
Vitamínovou, analegetickou či vasodilatační infuzi mohou dostat pacienti nejen v nemocnici, ale i ve specializovaných ambulancích. Největší výhodou infuzní terapie je rychlá cesta přívodu daného léku do lidského organismu. Podává se nitrožilně a vyhýbá se tak komplikacím při vstřebání v trávícím traktu. Jedna z ambulancí, která poskytuje komplexní infuzní terapii je Chirurgická ambulance v Josefské ulici v Brně. O hlavních výhodách infuzní terapie hovoří v podcastu Medicína traumatolog a vedoucí chirurgické ambulance B. Braun Petr Novák.

6. díl
-
Ženská inkontinence s Ingrid Špringerovou Palaščákovou
Inkontinence trápí miliony žen i mužů po celém světě. I když jde o intimní problém, postupně dochází k jeho detabuizaci. Tomuto ožehavému tématu se věnuje i další díl podcastu Medicína, tentokrát s vedoucí terepeutkou centra REHASPRING® PhDr. Ingrid Palaščákovou Špringrovou, Ph.D. Jedním z řešení je například intravaginální pomůcka Diveen®, která eliminuje stresovou inkontinenci u žen až o 70%.

5. díl
-
S elitním ortopedem Tomášem Tomášem o endoprotézách i onkologii
Výměna živého kloubu za umělý je nejčastěji označována jako endoprotéza. Tato operace se v Česku provádí už přes půl století a patří mezi ty operační zákroky, které lidem rychle a zásadně dokážou změnit kvalitu života. Jak se pozná, že je vhodné dosluhující kloub už vyměnit za umělý? Kam směřují současné trendy v náhradách velkých kloubů? Co pro sebe sám pacient může před operací udělat? Hostem zdravotnického podcastu Medicína je přednosta I. Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Tomáš Tomáš.

4. díl
-
Koronavirová krize z pohledu zdravotnického koncernu
Jak přistupuje zdravotnický koncern k současné koronavirové krizi, který na jedné straně dodává zdravotnické prostředky a na straně druhé poskytuje péči chronicky nemocným pacientům? Jaký je rozdíl v německém a českém pohledu na aktuální krizi? Daří se komunikovat s pacienty tak, aby byli obezřetní, odpovědní a zároveň nepropadali panice a skepsi? Do podcastu Medicína přišel na otázky odpovídat MUDr. Martin Kuncek, člen vedení česko-slovenského zastoupení nadnárodního koncernu B. Braun.

3. díl
-
Jsou dialyzační střediska připravena na druhou vlnu Covid 19?
Do dialyzačních středisek dochází pacienti s onemocněním ledvin. Na mimotělní ošetření krve dochází zpravidla třikrát týdně a tráví zde 4-5 hodin. Jsou to až na výjimky pacienti seniorského věku, kteří většinou mají několik přidružených onemocnění jako jsou cukrovka či vysoký krevní tlak. Patří tedy k nejohroženějším skupinám obyvatel z hlediska rizika nákazy novým typem koronaviru. Jsou dialyzační střediska připravena přijímat i Covid pozitivní pacienty? Jak pacienti vnímají aktuální situaci? Měli by lidé omezit návštěvy lékařů, když nemají akutní problém? Nejen na tyto otázky odpovídá v podcastu Medicína MUDr. Hana Novotná, vedoucí lékařka pražského dialyzačního střediska B. Braun Avitum.

2 díl
-
Cévkování mezi vozíčkáři je stále tabu
David Drahonínský otevřeně nejen o nehodě, která ho dostala na invalidní vozík. Kdo mu pomohl odrazit se ze dna a jak se z nemocniční postele dostal na 3 paralympiády. Popisuje i intimní situace, které vozíčkářům mohou zásadně zlepšit kvalitu života. Kromě vrcholového sportu se věnuje charitativním, vzdělávacím i osvětovým aktivitám. O životu na vozíku, sportu, cévkování i osvětě je další díl podcastu Medicína s Davidem Drahonínským.

1. díl
-
Je podávání cytostatik bezpečné?
Cytostatika jsou látky, které se používají při chemoterapii k léčbě nádorových onemocnění. Účinkem cytostatik je zastavení růstu nádorových buněk. Existuje zde však významné riziko pro zdravotníky a zčásti i pro pacienty, kteří přichází s cytostatiky do kontaktu. Kontaminovat se mohou všichni, pro koho není dané cytostatikum určené. Nejběžnější způsob kontaminace je přes kůži a sliznice. Poslechněte si podcast Medicína s Františkem Vojíkem, který se eliminaci hrozeb spojených s podáváním cytostatik věnuje již několik let.
