Podcast

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Podcast Medicína

medicina podcast logo

Podcast Medicína

Přinášíme rozhovory s osobnostmi napříč zdravotnickými obory. Zveme si lékaře, sestry, pacienty i manažery působící ve zdravotnictví. Ptáme se jich na aktuální dění, ale i na běžné situace, které ostatním mohou pomoci.

Tipy a komentáře vítáme na lucie.kocourkova@bbraun.com

14. díl

 • Vliv Covid 19 na funkci ledvin s profesorem Vladimírem Tesařem

  Ledviny patří mezi orgány, které nový typ koronaviru postihuje nejčastěji. Zároveň lidé trpící chronickým onemocněním patří mezi nejvíce ohrožené skupiny obyvatel. S přednostou Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesorem Vladimírem Tesařem mluvíme o tom, jak koronavirus ledviny poškozuje, proč napadá právě je a co dělat, pokud člověk prodělal onemocnění Covid 19 s vážným průběhem, který vyžadoval hospitalizaci. Podcast jsme natočili pro podporu Světového dne ledvin, myslete na prevenci www.ledvinovakalkulacka.cz

Prof. MUDr. Vladimír Tesař, CSc.
přednosta Kliniky Nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

13. díl

 • Nejnovější trendy v ORL s profesorem Janem Plzákem

  Sluchové implantáty, hlasové protézy, operace digitálním 3D mikroskopem AEOS nebo výzkum poruch čichu a chuti v souvislosti s onemocněním Covid 19. Fascinující svět otorinolaryngologie objevujeme s přednostou motolské Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku profesorem Janem Plzákem.

Prof. MUDr. Jan Plzák, Ph.D.
přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku
Předseda Česká společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP

12. díl

 • Ortopedická cesta pacienta s Alanem Munteanu

  Patient Pathway neboli efektivní cesta pacienta se prosazuje nejen v zahraničních, ale už i v českých nemocnicích. Jak se dá optimalizovat pobyt pacienta v nemocnici? O kolik se může zkrátit doba hospitalizace? Kolik to ušetří samotným nemocnicím a co získá pacient, když se i sám do celého procesu aktivně zapojí? Na otázky odpovídá jeden z průkopníků tohoto procesu v České republice MUDr. Alan Munteanu.

MUDr. Alan Munteanu
Člen vedení Skupiny B. Braun

11. díl

 • Výživa onkologických pacientů s odborníkem MUDr. Petrem Benešem

  Naprostá většina onkologicky nemocných pacientů má problém se správnou výživou, která může mít velký vliv na úspěšnost protinádorové léčby. Povědomí o důležitosti výživy v nemoci je však stále nízké, a to jak na straně pacientů, tak rezervy v informování o nutriční výživě jsou i na straně lékařů. O tom co by pacienti v průběhu nemoci měli jíst, jaké jsou možnosti speciálních nutričních doplňků a na co by se lidé, kteří se dozví onkologickou diagnózu, měli zaměřit? Na tyto a další otázky odpovídá přední odborník na nutriční výživu MUDr. Petr Beneš.

MUDr. Petr Beneš
Internista a nutriční specialista Nemocnice Na Homolce

10. díl

 • Vánoce s Monikou Absolonovou

  Monika Absolonová miluje Vánoce a podporuje mnoho charitativních projektů. Do jakých projektů a proč se zapojuje? Je pro ni impulsem osobní zkušenost? A jak snáší, že skoro celý rok musela hrát bez fanoušků? O charitě, koncertování, ale i o zdraví a o osobní zkušenosti s onemocněním Covid 19 si povídáme s Monikou Absolonovou.

Monika Absolonová
Česká zpěvačka

9. díl

 • O nadaci Dobrý Anděl s ředitelkou Šárkou Procházkovou

  Každý rok si v Česku vyslechne onkologickou diagnózu kolem 90.000 lidí, z toho je zhruba 350 - 400 dětí. Onemocnění s sebou mimo fyzického i psychického strádání přináší i závažné ekonomické problémy, které musí rodiny řešit. Kolik je v Česku potřebných rodin? Jsou Češi ochotní pomáhat? Změnila se ochota lidí darovat v době koronaviru? Kdo je nejčastějším dárcem? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídá ředitelka nadace Dobrý Anděl Šárka Procházková.

Šárka Procházková
Výkonná ředitelka nadace Dobrý Anděl

8. díl

 • Život bez střeva s Petrem Wohlem a Monikou Malíčkovou

  Hosty podcastu Medicína tentokrát byli lékař Petr Wohl a jeho pacientka a zároveň místopředsedkyně spolku Život bez střeva Monika Malíčková. Jak se žije lidem s parenterální, neboli umělou výživou, na kterou musí být napojeni až 20 hodin denně? Jak moc těmto pacientům pomáhá mobilní infuzní pumpa, kterou si nosí s sebou v batohu? A jaký je medicínský výhled v řešení těchto onemocnění? Poslechněte si další díl zdravotnického podcastu Medicína, který poprvé zpovídá dva hosty.

MUDr. Petr Wohl
vedoucí programu parenterální výživy v pražském IKEMu
Monika Malíčková
pacientka a místopředsedkyně neziskového spolku Život bez střeva

7. díl

 • Infuzní tereapie s Petrem Novákem

  Vitamínovou, analegetickou či vasodilatační infuzi mohou dostat pacienti nejen v nemocnici, ale i ve specializovaných ambulancích. Největší výhodou infuzní terapie je rychlá cesta přívodu daného léku do lidského organismu. Podává se nitrožilně a vyhýbá se tak komplikacím při vstřebání v trávícím traktu. Jedna z ambulancí, která poskytuje komplexní infuzní terapii je Chirurgická ambulance v Josefské ulici v Brně. O hlavních výhodách infuzní terapie hovoří v podcastu Medicína traumatolog a vedoucí chirurgické ambulance B. Braun Petr Novák.

MUDr. Petr Novák
Traumatolog a vedoucí lékař chirurgické ambulance B. Braun v Jozefské ulici v Brně

6. díl

 • Ženská inkontinence s Ingrid Špringerovou Palaščákovou

  Inkontinence trápí miliony žen i mužů po celém světě. I když jde o intimní problém, postupně dochází k jeho detabuizaci. Tomuto ožehavému tématu se věnuje i další díl podcastu Medicína, tentokrát s vedoucí terepeutkou centra REHASPRING® PhDr. Ingrid Palaščákovou Špringrovou, Ph.D. Jedním z řešení je například intravaginální pomůcka Diveen®, která eliminuje stresovou inkontinenci u žen až o 70%.

MUDr. Tomáš Tomáš, Ph.D. foto
PhDr. Ingrid Špringrová Palaščáková, Ph.D.
vedoucí terapeutka centra REHASPRING®

5. díl

 • S elitním ortopedem Tomášem Tomášem o endoprotézách i onkologii

  Výměna živého kloubu za umělý je nejčastěji označována jako endoprotéza. Tato operace se v Česku provádí už přes půl století a patří mezi ty operační zákroky, které lidem rychle a zásadně dokážou změnit kvalitu života. Jak se pozná, že je vhodné dosluhující kloub už vyměnit za umělý? Kam směřují současné trendy v náhradách velkých kloubů? Co pro sebe sám pacient může před operací udělat? Hostem zdravotnického podcastu Medicína je přednosta I. Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Tomáš Tomáš.

MUDr. Tomáš Tomáš, Ph.D. foto
MUDr. Tomáš Tomáš, Ph.D.
přednosta I. ortopedické kliniky FN u sv. Anny v Brně

4. díl

 • Koronavirová krize z pohledu zdravotnického koncernu

  Jak přistupuje zdravotnický koncern k současné koronavirové krizi, který na jedné straně dodává zdravotnické prostředky a na straně druhé poskytuje péči chronicky nemocným pacientům? Jaký je rozdíl v německém a českém pohledu na aktuální krizi? Daří se komunikovat s pacienty tak, aby byli obezřetní, odpovědní a zároveň nepropadali panice a skepsi? Do podcastu Medicína přišel na otázky odpovídat MUDr. Martin Kuncek, člen vedení česko-slovenského zastoupení nadnárodního koncernu B. Braun.

MUDr. Martin Kuncek
jednatel společnosti B. Braun Avitum

3. díl

 • Jsou dialyzační střediska připravena na druhou vlnu Covid 19?

  Do dialyzačních středisek dochází pacienti s onemocněním ledvin. Na mimotělní ošetření krve dochází zpravidla třikrát týdně a tráví zde 4-5 hodin. Jsou to až na výjimky pacienti seniorského věku, kteří většinou mají několik přidružených onemocnění jako jsou cukrovka či vysoký krevní tlak. Patří tedy k nejohroženějším skupinám obyvatel z hlediska rizika nákazy novým typem koronaviru. Jsou dialyzační střediska připravena přijímat i Covid pozitivní pacienty? Jak pacienti vnímají aktuální situaci? Měli by lidé omezit návštěvy lékařů, když nemají akutní problém? Nejen na tyto otázky odpovídá v podcastu Medicína MUDr. Hana Novotná, vedoucí lékařka pražského dialyzačního střediska B. Braun Avitum.

MUDr. Hana Novotná
nefroložka, vedoucí lékařka
B. Braun Avitum
dialyzační středisko, nefrologická ambulance

2 díl

 • Cévkování mezi vozíčkáři je stále tabu

  David Drahonínský otevřeně nejen o nehodě, která ho dostala na invalidní vozík. Kdo mu pomohl odrazit se ze dna a jak se z nemocniční postele dostal na 3 paralympiády. Popisuje i intimní situace, které vozíčkářům mohou zásadně zlepšit kvalitu života. Kromě vrcholového sportu se věnuje charitativním, vzdělávacím i osvětovým aktivitám. O životu na vozíku, sportu, cévkování i osvětě je další díl podcastu Medicína s Davidem Drahonínským.

David Drahonínský
je jeden z nejúspěšnějších českých sportovců. Má na kontě tři paralympijské medaile. Na kolečkové křeslo ho dostala nehoda, kdy v 16 letech jako náměsíčný vypadl z balkónu.

1. díl

 • Je podávání cytostatik bezpečné?

  Cytostatika jsou látky, které se používají při chemoterapii k léčbě nádorových onemocnění. Účinkem cytostatik je zastavení růstu nádorových buněk. Existuje zde však významné riziko pro zdravotníky a zčásti i pro pacienty, kteří přichází s cytostatiky do kontaktu. Kontaminovat se mohou všichni, pro koho není dané cytostatikum určené. Nejběžnější způsob kontaminace je přes kůži a sliznice. Poslechněte si podcast Medicína s Františkem Vojíkem, který se eliminaci hrozeb spojených s podáváním cytostatik věnuje již několik let.

MUDr. František Vojík
chirurg, zástupce vzdělávací instituce Aesculap Akademie, manažer divize Hospital Care Skupiny B. Braun