Rozhovor B. Braun CZ/SK SLAVÍ 25 let

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Není nástroj jako nástroj aneb od kováře Gottfrieda až po miniinvazivní nástroje Aesculap

Rozhovor s Alanem Munteanu nejen o chirurgických nástrojích Aesculap, ale i o usnadnění práce zdravotníků a delším kvalitním aktivním životě pacientů.

Jaké hlavní milníky byste zmínil v souvislosti s technickým pokrokem ve zdravotnictví, ať už jde o oblast zdravotnických přístrojů, nebo například o chirurgické nástroje?
Milníků by se dalo vyjmenovat mnoho, protože pokrok je neuvěřitelně rychlý. Významné bylo například zavedení stentů a angioplastiky v případě infarktu myokardu. Když jsem jako medik chodil na praxi na jednotku intenzivní péče a přivezli pacienta, který měl infarkt myokardu, byla to diagnóza s nejasným výsledkem terapie. Pacient se nemohl několik dní hýbat, jen ležel na lůžku a byl pod neustálým dohledem EKG atd. Dá se říci, že byl doživotně téměř invalidizován a nesměl vykonávat náročné sportovní aktivity. V současnosti se postupuje tak, že se pod kontrolou rentgenu zprůchodní céva, která je v srdci ucpaná. V řádech několika hodin se tak pacientovy potíže vyřeší a dojde ke zprůchodnění cév vyživujících srdce. Pacient se pak může poměrně rychle vrátit do běžného života. To považuji za jeden z důležitých nenápadných posunů medicíny. Jsem rád, že B. Braun disponuje špičkovými stenty i angioplastickými balony, s jejichž pomocí lékaři denně zachraňují desítky životů. Co se týká produktů Aesculap, zmínil bych 3D trojrozměrnou laparoskopii. Zobrazovací technologie Einstein Vision je zcela určitě převratná v tom, že vrátila do laparoskopické chirurgie třetí dimenzi, tedy prostorové vidění. Když se dnes operuje ve 2D, je to, jako byste se dívali jen jedním okem. 

Jak si stojí značka Aesculap na českém a slovenském trhu a v čem je podle vás nejsilnější?
Značka Aesculap je na našich trzích velmi oblíbená a patříme k dominantním dodavatelům ve všech chirurgických oborech. Mezi obchodními zástupci a i v celém týmu Aesculap je mnoho lékařů a zdravotních sester, máme tedy už z podstaty ke zdravotnickým profesionálům velmi blízko.  I díky tomu umíme nabídku přizpůsobit potřebám klienta a obvykle ji vytváříme přesně na míru konkrétnímu zákazníkovi, včetně vzdělávacích kurzů. Z dlouhodobého pohledu se snažíme nabízet optimální mix servisu, včasných dodávek, kvality a ceny. Nemohu opomenout skvělou logistiku, asistence přímo na sálech, elektronickou komunikaci a další služby, které usnadňují našim zákazníkům život.

V jakém přístroji nebo technologii vy osobně vidíte pro medicínu největší přínos a z jakého důvodu? 
Nelze zmínit jen jednu věc. Naše páteřní implantáty umožní dětem se skoliózou stát rovně, balonky a stenty zase zachraňují životy ať už akutně, nebo preventivně. Antialergické implantáty do kolene snižují významně otěr a riziko alergie a přinášejí novou kvalitu. Komůrky, které se dávají pacientům s hydrocefalem, pracují s takovou škálou tlaků, že pacienti netrpí dříve běžnými komplikacemi a žijí prakticky plnohodnotný život. Neměli bychom ale zapomínat ani na laparoskopii a minilaparoskopii. Dříve pacientům po břišní operaci zůstala velká jizva a rána se dlouho hojila. Dnes se operuje prostřednictvím minivpichů do dutiny břišní, aniž by operatér musel rozříznout břišní stěnu. Tím se zkracuje doba hospitalizace a rekonvalescence, což je výhodné jednak pro pacienta a jednak pro zdravotnický systém, protože dochází k úspoře nákladů. Díky implantátům dnes žije řada sedmdesátníků, kteří mají vyměněné téměř všechny klouby, a přesto lyžují nebo hrají tenis, což dříve bylo výsadou pouze mladých pacientů. Dá se říci, že pomáháme nejen tím, že lidem zachraňujeme životy, ale také zvyšujeme jejich kvalitu ve vyšším věku. 

Celý rozhovor naleznete v Braunovinách