Tisková zpráva

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Patronem Světového dne ledvin se stal herec Karel Zima, který kamarádovi daroval ledvinu

Českým patronem nadcházejícího Světového dne ledvin (14.3.) se stal herec Karel Zima, který loni v září daroval ledvinu svému známému, zpěvákovi skupiny 100 °C Karlu Vaňkovi.

„Podpora prevence mi dává smysl. Lidé by se měli více zajímat nejen o zdraví své, ale také o zdraví svých přátel a příbuzných. Mnohdy totiž můžou pomoci, aniž to tuší. A není to pomoc ledajaká. Je to něco, co se nedá koupit. Ve srovnání s tím je to nejdražší Ferrari jen kusem plechu,“ vysvětlil důvod podpory Karel Zima.

Za posledních 10 let bylo v průběhu Světového dne ledvin vyšetřeno jen v ambulancích B. Braun Avitum v Česku přes 20 tisíc lidí. Zhruba 18 % z nich nemělo ledviny zcela v pořádku a muselo na další vyšetření.

Letošní Světový den ledvin připadá na čtvrtek 14. března. Jako každý rok v tento den otevírá v České republice i na Slovensku svá dialyzační střediska a nefrologické ambulance společnost B. Braun Avitum. Lidé mohou chodit bez objednání a vyšetření je zcela zdarma. Podrobnosti na www.svetovydenledvin.cz

SIlný příběh, který inspiruje

Karel Zima se s muzikantem Karlem Vaňkem potkal několikrát při natáčení. Loni na jaře se dozvěděl, že jeho jmenovec má polycystické onemocnění ledvin, po kolapsu téměř zemřel a každý druhý den musí dojíždět do plzeňské nemocnice na dialýzu. Myšlenka darovat mu svou zdravou ledvinu vznikla v dubnu. „Přišlo mi nespravedlivé, že já mám dvě zdravé a on obě nemocné. Takhle mi to přijde mnohem spravedlivější,“ glosuje s úsměvem nápad na transplantaci herec. Následovalo půl roku složitých vyšetření, které nakonec v srpnu potvrdily, že herec je skutečně vhodným dárcem.  Transplantace proběhla 5. září a byla úspěšná. Darovaná ledvina dostala jméno Jitka. „O těch dvou "holkách" schovaných kdesi vzadu jsem se v průběhu příprav na transplantaci dozvěděl spoustu naprosto netušených informací. Věda včetně medicíny udělala za posledních několik desítek let obrovský krok kupředu. Lékaři dnes dovedou doslova zázraky. Smekám před nimi. Dovedou něco, co bylo za časů našich babiček zhola nepředstavitelné,“ řekl po operaci herec. Dva dny před Světovým dnem ledvin se oba muži potkají na dialyzačním středisku v Praze na Homolce a Karel Zima se nechá symbolicky preventivně vyšetřit.

Nemocné ledviny nebolí

Onemocnění ledvin jsou často bezpříznaková. Ledviny totiž nebolí. Chronická onemocnění ledvin postihují zhruba 10 % populace. Základními příznaky nemoci jsou například krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak nebo také časté noční močení. Vyšetřit se může zájemce i z pohodlí domova na serveru www.ledvinovakalkulacka.cz. Aplikace po vyplnění jednoduchého dotazníku vypočítá, jak vysoká je pravděpodobnost, že by jeho ledvinové funkce mohly nebo nemusely být v pořádku. „Prevence v boji pro nemocným ledvinám je pro nás zásadní. Proto jsem velmi rád, že stejně jako v roce 2018, tak i letos jsme spojili síly při mediální osvětě s Českou nefrologickou společností. Tiskovou konferenci i další osvětové kampaně budeme realizovat společně,“ uzavírá ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.