Tisková zpráva

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Preventivní akce v rámci Světového dne ledvin odhalila bezmála 600 různě závažných problémů s ledvinami

Preventivní vyšetření v dialyzačních střediscích B. Braun Avitum v České republice a na Slovensku podstoupilo druhý čtvrtek v březnu 2.111 lidí, téměř 30% z nich nemělo výsledky v pořádku. Dalších bezmála 11 tisíc lidí si udělalo test na internetové ledvinové kalkulačce.

Lékaři přímo v ambulancích odhalili u téměř šesti set lidí zdravotní problém, který může souviset s onemocněním ledvin. U stovky z nich byl problém vážnějšího charakteru a lékaři doporučili podrobné vyšetření ledvin v nefrologické ambulanci. Ostatním lidem, kteří měli nález, zdravotníci doporučili navštívit praktického lékaře, diabetologa či urologa.

Největší zájem o vyšetření zaznamenalo dialyzační středisko B. Braun Avitum v Uherském Brodě. „Letos byl o prevenci velký zájem, což je moc dobře, protože bezmála polovina lidí neměla výsledky v pořádku. Z 205 zájemců o vyšetření mělo nález 89 lidí, kterým jsme doporučili podrobnější vyšetření. Z toho 53 lidí mělo nález vážnější a byli objednání do nefrologické ambulance,“ říká k výsledkům preventivní akce MUDr. Markéta Kratochvilová, primářka dialyzačního střediska v Uherském Brodě.  

Lidé, kteří preventivní akci nestihli, se mohou objednat na vyšetření ke svému praktickému lékaři nebo si udělat orientační test na serveru www.ledvinovakalkulacka.cz / www.oblickovakalkulacka.sk. Výsledek napoví, zda se jedinec pohybuje v rizikové skupině lidí, kteří nemusí mít ledvinové funkce v pořádku.