Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Na konci srpna se v anglickém Newcastlu uskutečnily XXII. světové hry transplantovaných sportovců 2019. Her se zúčastnilo přibližně dva tisíce sportovců z 59 států z celého světa. Posláním této akce je propagovat myšlenku dárcovství orgánů. Právě sport dokáže měnit lidské osudy a člověk díky němu posouvá své limity, mnohdy až na hranici téměř nemožného.

Slovenský tým připraven

Soutěžilo se v osmnácti sportovních disciplínách, mezi něž patřila například lukostřelba, plavání, pétanque, cyklistika, squash, basketbal či volejbal. Mezi skupinu sportovců, kteří soutěžili v těchto disciplínách, patřila i čtveřice reprezentantů ze Slovenska ve složení Dušan Križko (pétanque, šipky, koule), Róbert Kopecký (tenis, stolní tenis – dvouhra i čtyřhra), Jozef Franer (golf) a Miroslav Tichý (stolní tenis – dvouhra, čtyřhra).

Přes překážky do boje

Do dějiště her vycestovali zástupci Slovenské republiky z Bratislavy v brzkých ranních hodinách. Příjezd do Newcastlu jim však znepříjemnil ztracený batoh Róberta Kopeckého. Přes veškerou snahu dorazili na slavnostní zahájení her až v úplném závěru, kde na ně již čekala i česká reprezentace.

V neděli jako první okusil atmosféru her a soutěží Dušan Križko v pétanque. Ve své kategorii 50–59 let a při účasti 46 závodníků skončil na krásném desátém místě. Jako další přišel na řadu Jožko Franer, a to s golfem, a ve své kategorii 50–59 let skončil na 21. místě. „Po dnu volna byly na programu dvě disciplíny, ve kterých jsme doufali v medaili. Dušan Križko šel na šipky a Robo Kopecký na dvojhru v tenise. Dušan však neměl svůj den a v konkurenci šestnácti hráčů skončil na patnáctém místě. Bez medaile jsme ale nezůstali.  Robo večer cinkal bronzem z tenisu v kategorii 60–69 let,“ zapáleně komentuje dění na bojišti závodník v ping-pongu Miroslav Tichý. Další den, ve čtvrtek, se vydal Dušan na atletiku, kde soutěžil v hodu koulí. Ve své kategorii skončil na patnáctém místě. Ten den slovenský tým čekal ještě stolní tenis, kterého se zúčastnili Robo Kopecký a Miro Tichý, a Miro v turnaji získal bronzovou medaili

Poslední den her měl slovenský tým schované takzvané želízko v ohni neboli dvojici Kopecký – Tichý, loňské evropské šampiony, kteří nastoupili v kategorii 30–49 let ve čtyřhře stolního tenisu. Dvojice po hladkém postupu ze skupiny narazila na polský pár, se kterým po dramatickém boji prohrála o postup mezi poslední čtveřici 2:3 na sety a skončila na 5.–8. místě.

„Stejně jako minulé ročníky i letos platí, že co hry, to medaile. Touto cestou bych chtěl poděkovat za finanční pomoc společnosti B. Braun Medical, díky níž jsme se mohli XXII. světových her transplantovaných sportovců v Newcastlu zúčastnit,“ uzavírá povídání o letošních hrách Miroslav Tichý.