Tisková zpráva

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

V Bratislavě – Vrakuni vzniká nové dialyzační středisko s komplexem odborných ambulancí pod jednou střechou

Lidé z Vrakuni budou mít od dubna k dispozici pod jednou střechou nové dialyzační středisko a několik odborných ambulancí. Společnosti B. Braun Avitum se podařilo v Bratislavě vybudovat druhou dialýzu, o kterou dlouhodobě usilovala.

Nové dialyzační středisko stálo 3 miliony eur a budovalo se rok 

Nové středisko bude sloužit především jihovýchodní části města a dialyzační péče se tak pro místní obyvatele stane výrazně lépe dostupnou. Navýšení kapacity ale bude mít pozitivní dopad na celý bratislavský region,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. „Prostory vrakuňského střediska zároveň pacientům nabídnou maximální komfort a díky nejmodernějšímu vybavení zaručí vysokou úroveň péče. Za velmi důležitou považuji také skutečnost, že přímo v místě budou pacientům k dispozici odborné ambulance. Dialyzovaní a nefrologičtí pacienti totiž trpí řadou zdravotních komplikací a u nás budou mít možnost spojit nutná vyšetření s návštěvou dialýzy,“ vysvětluje MUDr. Martin Kuncek a dodává: „Komplexní přístup k pacientům je celosvětový trend a my mu chceme jít naproti.“

Nové dialyzační středisko se začalo stavět v květnu 2017. Vzniklo v objektu bývalé mateřské školy a následně skladu potravin z první poloviny 20. století. Dvoupatrová budova stojí na vlastním pozemku společnosti B. Braun Avitum CZ/SK a nachází se na pomezí zástavby rodinných domků a paneláků. Výhodné je také její umístění zhruba 200 metrů od autobusové zastávky. V přízemí objektu najdou pacienti dialyzační středisko a v prvním patře pak odborné ambulance. Vedle nich jsou umístěny také kanceláře a školicí místnosti. Poslední patro patří technickému zázemí, kde bude umístěna také úpravna vody, která pro místní pacienty bude vyrábět tzv. ultračistou vodu používanou v dialyzačním procesu. Zajistí to technologie Aquaboss, evropská i světová špička v úpravnách ultračisté vody. Obdobně patří i samotné dialyzační přístroje k těm z poslední generace. Na patnácti pohodlných polohovacích lůžkách budou mít pacienti k dispozici televizi a internet. Provoz bude zahájen ve dvousměnném denním provozu, ale v případě zájmu se do budoucna počítá i se směnou noční. „V začátcích bude nové středisko fungovat jako satelitní středisko našeho centra v Hlučínské ulici. Já i vrchní sestra budeme zatím zastřešovat obě dvě zařízení. Zájem ze strany pacientů je už nyní velký a evidujeme i pacienty, kteří se k nám hlásí z dalších středisek,“ říká vedoucí lékař dialyzačních středisek B. Braun Avitum v Bratislavě na Hlučínské a ve Vrakuni MUDr. Ľubomír Polaščín. Pacienti zde oceňují vysoký komfort, vstřícný přístup personálu a v neposlední řadě také důsledné dodržování standardů ošetřovatelské péče a používání kvalitního materiálu a pomůcek. 

Důležitá vyšetření a další odborná péče pod jednou střechou 

Onemocnění ledvin patří mezi ta komplexní, polymorbidní. Pacienti velmi často trpí řadou přidružených onemocnění s dlouhodobými zdravotními komplikacemi, které si rovněž žádají lékařskou péči. Průměrný věk dialyzovaných pacientů B. Braun Avitum je 71,8 let u žen a 68,3 let u mužů, tedy věk seniorský. V areálu proto postupně vznikne dalších pět odborných ambulancí, které budou vycházet vstříc potřebám pacientů nejen zde dialyzovaných. Jako první zde zahájí provoz nefrologická ambulance a následovat bude urologická ordinace a chirurgické ambulance specializovaná na hojení ran. Později by zde měli ordinovat i odborníci z řad diabetologů a geriatrů. „V příslušných odborných ambulancích si pacienti budou moci například zajistit všechna potřebná vyšetření pro zařazení na čekací listinu na transplantaci,“ říká členka Lékařské rady B. Braun Avitum a současně krajská nefroložka MUDr. Monika Alaxinová, CSc. Pacienti s onemocněním ledvin trpí mnohdy současně cukrovkou, vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárními a metabolickými poruchami, potížemi pohybového aparátu, nebo dokonce rakovinou. Širokospektrá odborná péče v jednom komplexu pro ně může znamenat významné ulehčení jejich komplikované životní situace. „Jsme velmi rádi, že můžeme obyvatelům Vrakuně nabídnout další zkvalitnění zdravotní péče v podobě supermoderního dialyzačního střediska nadnárodního provozovatele dialyzačních středisek s vysokým standardem,“ říká starosta Vrakuni JUDr., Ing. Martin Kuruc.