Tisková zpráva

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

V Galantě otevřeli první domov pro dialyzované pacienty na Slovensku

V Galantě otevřeli unikátní multifunkční zařízení B. Braun Galenia, které jako první na Slovensku nabízí seniorům s poškozenými ledvinami kromě dialyzační péče i bydlení. Součástí budovy je i Alzheimer centrum. Zařízení se nachází necelou hodinu cesty od Bratislavy, a tak může dobře posloužit i obyvatelům metropole.

Celková investice do budovy a jejího vybavení obnášela skoro 8 milionů EUR. „Komplexní péče na jednom místě je celosvětovým trendem. Zkušenosti z našeho obdobného projektu ve Slavkově u Brna nám potvrdily, že tento koncept jednoznačně zlepšuje kvalitu života i vážně nemocným lidem, kteří díky němu nemusí investovat svůj čas a energii do přepravy do zdravotního střediska, a tak jim zbývá čas i na aktivní život,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. „Velkou výhodou je také přímé propojení s nemocnicí, kde jsou klientům k dispozici další odborné ambulance,“ dodává.  

Komplexní specializovaná zdravotní péče se snoubí s ubytováním v nadstandardně vybavených prostorách

K samotnému bydlení bude k dispozici 71 lůžek na třech nadzemních podlažích. Velkou výhodou je, že 53 z nich představují jednolůžkové pokoje, kterých bývá ve většině zařízení nedostatek. 18 míst bude ve dvoulůžkových pokojích. Podzemní podlaží tvoří technické zázemí a prostory na rehabilitaci s tělocvičnou, posilovnou a hydroterapií. V přízemí se nachází kompletně zrenovované a nově vybavené dialyzační středisko, které v současné podobě slouží pacientům od prosince 2016. Součásti komplexu je i nefrologická ambulance. V prvním patře budovy je Alzheimer centrum s 23 lůžky. Všechny postele jsou elektricky polohovatelné a vybavené dekubitními matracemi. V druhém patře se nacházejí zařízení ošetřovatelské služby. Podmínkou pro přijetí je plnoletost klienta a stupeň závislosti minimálně 2. Na tomto patře je umístěno 5 dvoulůžkových a 14 jednolůžkových pokojů. Třetí patro funguje jako zařízení pro seniory se stupněm závislosti na sociálních službách 4–6. Mají zde k dispozici 24 lůžek. Všichni klienti zařízení jsou vybavení náramky nebo přívěsky s tlačítkem na přivolání pomoci. Péči o ubytované klienty má na starosti organizace s mnohaletým know-how v oblasti sociálních služeb, společnost Senior Care. „O naše klienty se stará speciálně vyškolený zdravotnický personál, a to 24 hodin denně,“ říká ředitel Senior Care Galenia ing. Milan Halomi, MBA.  Společnost B. Braun Avitum, které patří celá budova, tak završila druhou část rozsáhlého unikátního projektu spojujícího specializovanou lékařskou péči o lidi s vážně poškozenými ledvinami se soukromým bydlením. Po dobu trvalého pobytu seniorů sem rodiny, které se o pacienty starají, mohou přivézt až dvě blízké osoby na relaxační pobyt, například během dovolené. Zařízení mohou využít i pacienti na dobu rekonvalescence, například po hospitalizaci v nemocnici, po operaci apod. „Služby senior house jsou částečně hrazené z finančního příspěvku Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny a část si klient doplácí sám. Výše státního příspěvku se liší podle stupně závislosti. Ceny jsou podstatně nižší než v zařízeních se stejným standardem v Bratislavě,“ říká ing. Milan Halomi, MBA.

Respektovat křehké zdraví, a přitom dobře žít 

B. Braun Galenia má už prvních 13 obyvatel z možných 71. Čtyři z nich trpí Alzheimerovou chorobou a dva klienti jsou na dialýze. S poskytovanými službami jsou spokojení: „Za největší výhodu považuji, že už nemusím čekat na sanitku. Pokoj je navíc velmi pěkný a prostorný, dokonce s vlastním televizorem. Místní personál je velice milý a strava mi chutná,“ hodnotí své dosavadní zkušenosti ubytovaný dialyzovaný pacient, pan Polák. Před budovou se rozkládá park, kde se v rámci realizace projektu provedly zahradní úpravy a vysadily nové rostliny. Budova B. Braun Galenia byla původně dětským pavilonem nemocnice, který s nemocnicí propojoval 150 m dlouhý podzemní tunel. Tato výhoda zůstala zachovaná. V případě potřeby jím klienti mohou suchou nohou projít a navštívit specializované ambulance, jako například geriatrii, diabetologii nebo nefrologii. „Pacienti s ledvinovými onemocněními jsou polymorbidní a často vyžadují konzultace i jiných odborných lékařů. Nezbytnost komplexní péče sebou logicky nese i předpokládaný vyšší věk ubytovaných,“ vysvětluje vedoucí lékař místního dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lórant Bobák. Obyvatelé B. Braun Galenia přitom nejsou izolovaní na periferii, zůstávají nedílnou součástí městského ruchu, ale se zázemím klidné čtvrti. Mohou si vyjít do přilehlého parku, vyrazit na zmrzlinu, nebo se například dívat, jak si jde mládež zahrát kopanou. Kvalitu života ubytovaných má zvýšit program organizovaný jak ve skupinách, tak i individuálně. „Počítáme s organizovanými výlety, vycházkami, přednáškami a s propojením s kulturními společenstvími z města, například s vystoupením dětí z místních škol a školek,“ dodává Ing. Milan Halomi, MBA. Z doplňkových služeb mohou klienti využívat kadeřnictví, pedikúru nebo manikúru. O jejich duchovní potřeby se bude starat farář, který zde bude jednou za měsíc sloužit mše. „Během naší mnohaleté činnosti jsme neustále konfrontováni se zdravotními i sociálními problémy dialyzovaných seniorů. Při současné pokročilé a dostupné zdravotní péči se dialýzy dožívá stále více pacientů, kteří by dříve zemřeli v mladším věku. Naše zařízení je doposud ojedinělé i v evropském měřítku. Snažíme se, aby i tito pacienti mohli při svém komplikovaném zdravotním stavu dobře žít, nejen přežívat,“ dodává na závěr MUDr. Martin Kuncek.