Aktualita

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Vrátíme Zdenka do života

Léto je tu, tak se zvedněme ze židlí a společně pomáhejme! To si řekli zaměstnanci Skupiny B. Braun, kteří se v rámci výzvy projektu Plníme sen pohybem rozhodli spojit své síly, aby vysportovali pro 32letého Zdenka, nadšeného sportovce a milovníka života, handbike.

Zdenka srazil na kolena úraz na snowboardu, jehož výsledkem byly dva zlomené obratle a poškozená mícha. Skončil natrvalo na vozíku prakticky bez vyhlídky na zlepšení. Přestože se Zdenek s novou životní situací dokázal vyrovnat, velmi mu chybí sport. Touží po handbiku, aby mohl být zase aktivní. Kamarádi ho ale nenechali padnout a pomáhají, jak se dá. Do další výzvy Plníme sen pohybem Zdenka přihlásil jeden z jeho přátel a mimo jiné zaměstnanec Skupiny B. Braun Tomáš Pernik, technik divize Aesculap.

Chcete o Zdenkovi vědět víc? Přečtěte si jeho příběh

Dvaatřicetiletý Zdenek Obadal pracoval jako tesař. Mezi jeho koníčky patřilo asi vše, co se sportu týká. Na škole začal s atletikou a olympijským šplhem. Postupem času se dostal ke kitingu, při němž se mu stal v lednu roku 2013 první vážnější úraz. Při pádu si natřikrát zlomil pánev. Následovalo půl roku léčení a rehabilitace. V posledních letech už mu nezbývalo tolik času, ale věnoval se lyžování, snowboardingu, jezdil na ferraty, hrál florbal a fotbal. Má rád i kolo a výlety s tím spojené. Je to již rok, kdy si ve Slovinsku při pádu na snowboardu zlomil dva obratle a poškodil si míchu. Bohužel přestal cítit polovinu těla. Po léčbě ve Fakultní nemocnici Brno začal rehabilitovat v Hrabyni a pracuje na tom, aby se co nejvíce zlepšil. Všeobecně je mu nejlépe venku, ale moc mu chybí sport. V současnosti žije sám. Rodiče bydlí až na severní Moravě a jeho přítelkyně bohužel nezvládla nastalou situaci.

Zdenka do výzvy nominoval Tomáš Pernik

Zdenek je Tomášův dlouholetý kamarád. Na pro něj osudovém zájezdu ve Slovinsku byl taky. Hned po úraze se všichni účastníci zájezdu složili a pomohli mu finančně, aby mohl co nejvíce využít možností rehabilitačního střediska v Hrabyni, kde strávil první týdny po propuštění z nemocnice. Společně se Zdenkovým zaměstnavatelem se jim podařilo vybrat krásnou částku, která ovšem nestačila ani na všechny rehabilitační aktivity, které si v Hrabyni platil nad rámec standardních služeb. Dalším krokem, který se jim podařil ve spolupráci se starostou města Ivančice Milanem Bučkem, jenž se zájezdu také účastnil, bylo zajištění bezbariérového bydlení v penzionu Ivančice. Penzion je bohužel situovaný na jednom z nejvyšších míst Ivančic, proto by se Zdenkovi handbike hodil nejen ke sportu. I běžný pohyb by byl pro něj mnohem komfortnější než na invalidním vozíku. Zdenek se o sebe stará sám a i po tom všem je to pořád veselý člověk. Má velký obdiv všech lidí okolo a kamarádi se snaží mu zpříjemnit život, jak jen to jde. Vozí ho na společné akce, aby si nepřipadal odstrčený a nepropadl negativnímu myšlení. „Jezdíme hodně na kole a handbike by byl další možností zapojit ho znovu mezi nás, mezi lidi, na které byl zvyklý a kteří mu byli blízcí,“ říká Zdenkův blízký kamarád Tomáš Pernik ze společnosti B. Braun, divize Aesculap.

Bezbariérové bydlení Zdenkovi moc pomohlo, ale v penzionu žijí převážně senioři a pro mladého muže není úplně jednoduché trávit většinu života mezi staršími lidmi. Je vděčný, ale touží se ještě víc osamostatnit a mít možnost někam vyrazit. Přímo v Ivančicích i v okolí města je spousta cyklostezek a obklopuje je krásná příroda. Zdenkovým snem je mít možnost to vše využít.

„Velice děkuji vedení, že podpořilo zařazení Zdenkova příběhu do výzvy Plníme sen pohybem, a již nyní děkuji všem kolegům, kteří Zdenkovi pomůžou,“ doplňuje Tomáš.