Typy nutriční terapie Vím víc

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Jaký je rozdíl mezi potravinami, potravinami pro zvláštní lékařské účely a jakou další podobu může mít výživa

Co dělat, když nejste schopni přijímat dostatečné množství kalorií?

Dostatečnému příjmu kalorií při léčbě rakoviny někdy brání ztráta chuti k jídlu spolu s metabolickými a dalšími změnami. Pacienti se nemohou adekvátně stravovat nejenom kvůli samotnému nádoru, ale i v důsledku léčby. 

Pokud u sebe zaznamenáte jakékoliv potíže, neváhejte se obrátit na svého ošetřujícího lékaře nebo nutričního terapeuta.

V nutričních ambulancích vám pomohou sestavit správný a vyvážený jídelníček. Odborníci na výživu jsou nejlépe obeznámeni s nutričními potřebami a dobře vědí, jak vám pomoci.

Seznam nutričních ambulancí v České republice naleznete zde.

V Praze, Brně a Olomouci jsou vám k dispozici také ambulance B. Braun Plus.

Jak pro své tělo získat více kalorií? 

Typ 1: jezte více a vybírejte si kaloričtější pokrmy

Někteří pacienti své nutriční potřeby uspokojí běžnou stravou. Jiní potřebují speciální výživu. Můžete jíst, co chcete, jen byste potřebovali zvýšit příjem kalorií? Máte štěstí, můžete hodovat bez výčitek svědomí. Dopřejte si zdravé ořechy, zdravé tuky v podobě rostlinných olejů, nešetřete máslem a neodpírejte si ani kopeček zmrzliny.  

Typ 2: speciální výživa

Pokud už kaloričtější pokrmy nestačí, doplnit mikro i makronutrienty a naplnit tak nutriční potřeby vám pomůže speciální výživa. Může být v tekuté (nutriční nápoje), polotuhé nebo práškové formě. Speciální výživa často obsahuje všechny živiny, které tělo potřebuje. Běžnou stravu jí můžete doplnit nebo v některých případech i zcela nahradit.

Vedlejší účinky onemocnění nebo léčby působí některým pacientům bolesti při žvýkání a polykání, podráždění v dutině ústní, bolesti v krku nebo stažení jícnu. Pacienti s nádory hlavy a krku jsou typickou skupinou, pro niž je vhodná tzv. enterální výživa podávaná pomocí výživové sondy. 

Tenká výživová sonda se používá k podávání hotové tekuté směsi živin přímo do žaludku nebo střeva. Pro některé pacienty je tato forma výživy jediným zdrojem živin. Pokud se používá pouze jako doplněk k zajištění základní péče, můžete dál jíst a pít, na co máte chuť. Jedná se o dočasné řešení, jakmile pacienta přestanou omezovat vedlejší účinky léčby, vrátí se ke svému běžnému způsobu stravování.    

Typ 3: parenterální výživa (celková nebo doplňující)

V některých situacích tělo nemůže přijímat živiny běžnou cestou. V těchto případech lékař nasadí tzv. parenterální výživu, kdy jsou živiny podávány přímo do žíly (intravenózně). 

Pozn.: Každý onkologický pacient je jiný a má jiné nutriční potřeby. Je proto důležité ve spolupráci s nutričním terapeutem zvážit, co může pomoci právě vám. Mnozí pacienti léčbu zvládnou při naprosto běžné stravě.