Obezita a onemocnění ledvin

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Onemocnění ledvin a obezita

Ledviny slouží k čištění krve od odpadních látek a jejich vylučování v podobě moči. Regulují množství vody v těle, vytvářejí hormony sloužící k regulaci krevního tlaku. Při selhání ledvin hrozí lidskému tělu kolaps. Vyšší pravděpodobnost onemocnění ledvin mají lidé trpící obezitou nebo s ní souvisejícím diabetem i hypertenzí.

U obézních jedinců musejí ledviny pracovat usilovněji a filtrovat více krve, než je běžné (dochází k tzv. hyperfiltraci), aby vyhověly metabolickým požadavkům těla při jeho vysoké hmotnosti. Zvýšení funkce ledvin může v dlouhodobém horizontu ledviny poškodit. Obezita je tedy rizikový faktor pro rozvoj onemocnění ledvin a vzniku chronických ledvinových onemocnění jako jsou cukrovka a hypertenze, má přímý vliv také na konečnou fázi renálního onemocnění.

medrf_28916

Zdravý životní styl jako prevence

Dobrou zprávou je, že obezitě stejně jako chronickým ledvinovým onemocněním lze do značné míry předejít. Vzdělání a povědomí o rizicích obezity a zdravém životním stylu včetně správné výživy a cvičení mohou prevenci obezity a chorob ledvin výrazně napomoci.
Světový den ledvin podporuje vzdělávání o škodlivých důsledcích obezity a její souvislostí s onemocněním ledvin, prosazování zdravého životního stylu a opatření v oblasti zdraví vytvářejících preventivní chování jako dostupného řešení.

Vztah mezi onemocněním ledvin a obezitou

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2014 na celém světě téměř dvě miliardy dospělých trpí nadváhou, z toho více než 600 milionů bylo obézních. U některých národností je obezita diagnostikována u více než jedné třetiny dospělé populace a významně přispívá k celkově špatnému zdravotnímu stavu a vysokým ročním nákladům na zdravotní péči. Podle nejnovějších předpokladů do roku 2025 postihne obezita 18 % mužů a více než 21 % žen na celém světě a těžká obezita ovlivní 6 % všech mužů a 9 % všech žen.

V obecné populaci obezita zvyšuje riziko smrti a přispívá k mnoha jiným onemocněním, jako jsou nemoci srdce, cukrovka, hypertenze, vysoká hladina cholesterolu, obstrukční spánková apnoe, ztučnění jater, onemocnění žlučníku, artróza, různé typy karcinomu, duševní poruchy a špatná kvalita života.

U lidí trpících nadváhou nebo těch, kteří jsou obézní, existuje dvou až sedmkrát vyšší šance vzniku konečné fáze renálního onemocnění v porovnání s osobami s normální váhou. Stejně tak se u obézních lidí častěji vyskytuje akutní poškození ledvin, tedy závažný stav, který se rozvíjí náhle a může způsobit dlouhodobé následky s celoživotními problémy.

Obezita může vést ke chronickému selhání ledvin jak tím, že zesiluje diabetes 2. typu, hypertenzi a srdeční choroby, tak tím, že vede k poškození ledvin přímým zvýšením zatížení ledvin a dalších mechanismů. Redukce obezity může vývoj chronického onemocnění ledvin zvrátit nebo zpomalit.

Zdroj: www.worldkidneyday.org