Světový den ledvin 11.3.2021

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

11. března 2021

Světový den ledvin podporuje síť dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí B. Braun po celé České i Slovenské republice. Za normálních okolností poskytujeme každý druhý čtvrtek v březnu široké veřejnosti bezplatná preventivní vyšetření ledvin. Letos však ještě dveře našich pracovišť otevřít nemůžeme.

To však neznamená, že prevenci opomeneme. Právě naopak. Teď v době výskytu onemocnění Covid 19 je prevence onemocnění ledvin důležitější více než kdy dříve.

Co pro sebe můžu udělat?

Je mi nad 50 let, kouřím, trpím obezitou, vysokým krevním tlakem, jsem diabetik nebo mám v rodině někoho s onemocněním ledvin?

 • Udělám si online test www.ledvinovakalkulacka.cz
 • Pokud mi vyjde, že jsem v rizikové skupině, ihned se objednám ke svému praktickému lékaři na prevenci.

Prodělal jsem onemocnění Covid 19, které vyžadovalo hospitalizaci?

 • Objednám se ke svému praktickému lékaři a budu chtít preventivní vyšetření ledvin.
 • Nový typ koronaviru totiž může poškodit ledviny a bez preventivního vyšetření o tom nemusím dlouho vědět.

Jak preventivní vyšetření probíhá?

Vyšetření prevence onemocnění ledvin nebolí a trvá jen pár minut. Je potřeba kapička krve z prstu, vzorek moči, změření tlaku a zhodnocení celkového stavu i s ohledem na rodinnou anamnézu.

Proč je důležitá prevence?

Ledviny jsou párový orgán o velikosti jedné sevřené pěsti a jejich hlavní funkcí je očištění krve od odpadních látek, které se z těla  vylučují močí. Rovněž udržují optimální hladinu tekutin v těle. Pro lidský organismus jsou nezbytné stejně jako srdce či plíce. Onemocnění ledvin má vliv na vznik dalších, především kardiovaskulárních onemocnění.

Nemocné ledviny nebolí

Chronické onemocnění ledvin pacienta obvykle nebolí. Mezi projevy onemocnění ledvin patří například krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak nebo časté močení (zejména v noci). Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba, a tím nižší je riziko výskytu přidružených onemocnění. 

Kdo by se měl nechat vyšetřit?

Nevíte, do jaké míry se vás či vašich blízkých onemocnění ledvin týká? Zkuste si odpověděť na následující otázky.

 • Máte vysoký krevní tlak?
 • Máte cukrovku?
 • Vyskytují se ve vaší rodině nemoci ledvin?
 • Máte nadváhu?
 • Kouříte?
 • Bylo vám již 50 let?  

Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, spočítejte si riziko onemocnění online na www.ledvinovakalkulacka.cz 

Podcast

15. díl

 • Ondřej Viklický z IKEM: Transplantujeme navzdory covid-19

  Ledviny jsou nejčastěji transplantované orgány a nejvíce se transplantuje v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Právě s přednostou Transplantcentra IKEMu a přednostou kliniky Nefrologie profesorem Ondřejem Viklickým mluvíme o tom, jak pandemie ovlivňuje transplantační program, jaké jsou poslední trendy a co je pro transplantační nefrology největší výzva. Podcast jsme natočili u příležitosti Světového dne ledvin, který tradičně připadá na druhý čtvrtek v březnu. Myslete na prevenci a nechte si vyšetřit ledviny. www.ledvinovakalkulacka.cz

Prof. Ondřej Viklický
Přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie IKEM

14. díl

 • Vliv covid-19 na funkci ledvin s profesorem Vladimírem Tesařem

  Ledviny patří mezi orgány, které nový typ koronaviru postihuje nejčastěji. Zároveň lidé trpící chronickým onemocněním patří mezi nejvíce ohrožené skupiny obyvatel. S přednostou Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesorem Vladimírem Tesařem mluvíme o tom, jak koronavirus ledviny poškozuje, proč napadá právě je a co dělat, pokud člověk prodělal onemocnění covid-19 s vážným průběhem, který vyžadoval hospitalizaci. Podcast jsme natočili pro podporu Světového dne ledvin, myslete na prevenci www.ledvinovakalkulacka.cz

Prof. MUDr. Vladimír Tesař, CSc.
přednosta Kliniky Nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Preventivní vyšetření v obrazech

Témata z minulých let

Tiskové zprávy

Popis Dokument Odkaz
Zoufalí nefrologové: dialyzovaní se stále systémově neočkují Praha, 3. 3. 2021
pdf (209.9 KB)