Dialyzovaní pacienti jsou takřka proočkovaní

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Pacienti dialyzačních středisek B. Braun Avitum jsou přes počáteční komplikace z většiny proočkovaní

Dialyzační střediska B. Braun Avitum od samého začátku bojují o vakcíny pro své pacienty. Do konce března letošního roku nemohli pacienti s chronickým onemocněním ledvin získat vakcínu, pokud nesplňovali věkový limit 80 a později 70 plus.

Díky intenzivní spolupráci s Českou nefrologickou společností se podařilo získat speciální kód od Ministerstva zdravotnictví i pro dialyzované pacienty. „Okamžitě jsme začali vyřizovat potřebné dokumenty a ve spolupráci s kolegy z nejbližších nemocnic se nám podařilo k poslednímu dubnu proočkovat takřka 85% všech našich dialyzovaných pacientů,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

Dialyzační střediska B. Braun Avitum zprostředkovávají očkování pro své pacienty od začátku března 2021 po celé republice. Dohromady se jedná o vakcinaci skupiny zhruba 1150 lidí. Většina se očkováním chránit chce, odmítnutí evidují jednotlivá střediska v jednotkách případů. Každý dialyzovaný pacient, vyhodnocený jako adept pro očkování, bez ohledu na věk, dostane speciální kód od Ministerstva zdravotnictví. „Od dubna máme k dispozici navíc unikátní kód, který sdělujeme našim pacientům, kteří čekají na očkovací látku. Do objednávacího systému se tak dostanou i pacienti mladší, než je oficiální věkový strop,“ potvrzuje MUDr. Vladimír Vojanec, hlavní nefrolog B. Braun Avitum a primář dialyzačního střediska na pražské Bulovce. Pacienti se pak společně s lékařskou zprávou potvrzující, že jsou v pravidelném dialyzačním programu, dostaví do očkovacího centra a proběhne očkování. „Tento systém funguje, ke konci dubna se počet naočkovaných pacientů alespoň jednou dávkou v celé dialyzační síti
B. Braun Avitum blíží k 85 procentům a vakcinace nadále pokračuje. Je však důležité, aby se na chronicky nemocné pacienty myslelo i v budoucnu, protože je pravděpodobné, že s přibývajícími mutacemi, bude potřeba znovu očkovat inovovanými vakcínami,“
říká ředitel dialyzační sítě s 1150 pacienty MUDr. Martin Kuncek. Proočkovanost je neméně důležitá také u zdravotnického personálu. Zdravotníci, kteří jsou očkovaní, chrání nejen sebe a své blízké, ale jsou daleko menším rizikem také pro svoje pacienty. 

Dialyzovaní mají o očkování zájem v celé zemi

Vakcinace pacientů plzeňské dialýzy probíhá ve spolupráci s očkovacím centrem ve Fakultní nemocnici Plzeň od 1. března. “Hned jak to bylo možné, domluvili jsme se s očkovacím centrem v plzeňské fakultní nemocnici, kde očkování našich pacientů probíhá,” říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni MUDr. Lada Malánová. “V současné době máme plně očkovaných přes 70 našich pacientů, což považuji za velký úspěch! Jsou jednotky pacientů, kteří ještě čekají na termín po prodělaném onemocnění Covid 19 nebo očkování po prodělání nemoci odmítli,” komentuje situaci ve svém dialyzačním středisku vedoucí lékařka Lada Malánová. “Pacienty jsme nemuseli nijak přesvědčovat, osvěta tu běží dobře a vůči pacientům fungujeme vesměs na poradenské bázi a jako zprostředkovatel”, doplňuje Lada Malánová. I v rámci teplického dialyzačního střediska probíhá očkování pacientů od letošního března ve spolupráci s několika očkovacími centry v okolí, kam pacienti na své avizované očkování docházejí. “Očkovaných pacientů jednou dávkou máme zhruba 78. Pět očkování odmítlo. Zájem byl opravdu hojný, někteří ho projevili ještě před tím, než jsme s očkováním vůbec začali,” hodnotí vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích MUDr. František Švára.

Pacienti jsou za očkování rádi

Pavel Vávra je 73letý diabetik a kardiak po operaci srdečního bypassu. Na dialýzu do plzeňského střediska dochází už pátým rokem pro chronické selhání ledvin. Vzhledem k závažným přidruženým chorobám není zařazen do čekací listiny na transplantaci, už doživotně bude odkázán na dialýzu. Letos v zimě prodělal Covid 19, hospitalizace nutná nebyla, ale průběh nemoci pro něho nebyl snadný. “Vůči očkování jsem byl zpočátku zdrženlivý,” vzpomíná pan Pavel na své prvotní pocity. “Pak jsem ale Covid prodělal a celé se mi to rozleželo v hlavě. Rodina o mě navíc měla veliký strach, takže po konzultacích s lékaři jsem po Velikonocích dostal první dávku Pfizeru, druhou dostanu v květnu,” doplňuje Pavel Vávra.

Podobný „očkovací“ příběh prožila 56letá Mirka Krpálková. Na dialýze je teprve od loňského ledna a je současně zařazena v pořadníku čekatelů na transplantaci ledviny. Čistit krev si jezdí do teplického střediska 3x týdně na 4 hodiny. Covid 19 prodělala v lednu se středně těžkým průběhem, ale hospitalizace nutná nebyla. “S dialýzou jsem v době nemoci pokračovala s přeřazením do karanténních směn” vzpomíná paní Mirka. Očkování absolvovala v březnu vakcínou Pfizer v pražském IKEMu. “Rozhodnutí o očkování jsem si nechala pár dní projít hlavou, ale jako dialyzovaný pacient patřím do rizikové skupiny a jako čekateli na transplantaci mi to lékaři jednoznačně doporučili,” dodává Mirka Krpálková, která měla po vakcinaci stejně jako Pavel Vávra jen mírné vedlejší příznaky.

Lukáš Hilovský
Aplikační specialista

Kontakt pro média

Profilový obrázek
Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Skupina B. Braun CZ/SK
V Parku 2335/20
14800 Praha 4
Česká republika

Ke stažení

Popis Dokument Odkaz
Pacienti dialyzačních středisek B. Braun Avitum jsou přes počáteční komplikace z většiny proočkovaní Praha, 6. 5. 2021
pdf (195.9 KB)