Chutnější jídlo Jezte lépe

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Ať vám zase chutná

Připravte si příjemné prostředí, v němž si jídlo zase užijete všemi smysly.

Jídlo vás teď vůbec nezajímá? Vedlejší účinky onkologické léčby, např. chemoterapie, nebo nádor sám, často neblaze ovlivňují vaši chuť k jídlu, stejně jako vaši celkovou pohodu. Nabízíme několik triků, jak nechutenství překonat.

Třeba jen malý kousek se počítá!

Zaprvé se do jídla nenuťte. Také málo se počítá. Spousta onkologických pacientů nedokáže sníst tři velká jídla denně. Nebojte se změnit své stravovací zvyklosti a místo tří velkých jídel si dejte šest až devět svačinek. Více menších porcí na denním jídelníčku zvládnete mnohem lépe

Jak si to mám pamatovat?

Vyzrajte sami nad sebou tím, že si po bytě rozmístíte lákavé svačinky připravené k okamžité konzumaci. Naplňte si ledničku dobrotami. Pokud potřebujete větší organizaci, můžete si udělat plán a nastavit si budík, který vám jídlo připomene. Osvědčil se dvouhodinový rytmus: snídaně v 8:00, první svačina v 10:00, další svačina v poledne, teplé jídlo ve 14:00 atd. 

 

Co mám dělat, aby mi opět chutnalo?

Pokuste se jídlo hezky naaranžovat. Víme, že chuť neurčuje jenom váš jazyk, ale také vaše mysl a vzpomínky. Už jste někdy hleděli na talíř s hezky naservírovaným pokrmem? Máte pocit, že byste ho dokázali sníst očima. Využijte tohoto efektu. Učiňte své jídlo pastvou pro oči. Dopřejte si na přípravu dostatek času.

Vytvořte si pěkné prostředí třeba pomocí prostírání. Použijte ubrus, zapalte svíčky, pusťte si příjemnou hudbu.

Odměňte se 

Připravte si čerstvé, kvalitní jídlo, které byste si jinak odepřeli. Smysly stimulujte čerstvými bylinkami, které vás přenesou do říše kulinárních „objevů“.

Vyhýbejte se kuchyňským výparům

Nemůžete pachy některých pokrmů ani vystát? Pečujte o všechny své smysly a pokuste se zjistit, které vůně vám stále nevadí. Můžete ze začátku přejít na konzumaci čerstvé zeleniny a poté se postupně vracet k vařeným pokrmům podle toho, jak budou pachové averze odeznívat.

Některým pacientům vyhovuje dovoz jídel, protože se tím eliminují pachy z domácího vaření. V oblasti rozvážených jídel existuje široká nabídka, takže si můžete vybrat přesně podle svých osobních potřeb.

 

Soustřeďte své smysly

Radost vyžaduje soustředění. Nenechte se při vychutnávání jídla ničím rozptylovat. Čtení novin, sledování televize, práce po telefonu nebo na počítači vás připraví o příležitost pořádně vnímat to, co vlastně jíte.

Jezte v kruhu svých milých

Chcete si jídlo užít ve společnosti své rodiny nebo přátel? Přestože toho nesníte moc, stejně s nimi můžete strávit chvilky u jídla a v příjemné atmosféře si s nimi popovídat o zajímavých tématech. Vyhněte se ale lidem i tématům, které vám nevyhovují. Dejte svým blízkým na srozuměnou, kterým tématům se mají vyhnout a o čem by naopak měli mluvit.