Dieta a rakovina Vím víc

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Proč je výživa pro zdraví důležitá

Všichni víme, jak důležité a zásadní jsou pro zdravý životní styl dobré stravovací návyky, dokonce i v běžném životě, kdy nás nic netrápí. Věnujte pozornost tomu, co jíte a co vaše tělo potřebuje. Díky správné výživě může vaše tělo běžet jako správně promazaný stroj.

Co tedy vaše tělo zvlášť potřebuje? Pro většinu lidí to není jednoduchá otázka, ačkoli se týká jejich běžného života. Zejména pak, když se tělo potýká s nestandardními podmínkami, či dokonce s chorobou, potřebujete vědět, na co si musíte dát pozor.

Doporučení ke správné výživě při onkologickém onemocnění vás nic nestojí

Určitě jste již dostali spoustu dobře míněných rad, ale jelikož se názory rozcházejí, mohou jít často proti sobě. Spousta onkologických pacientů se nakonec ptá: „Co bych teď vlastně měla/a, nebo neměl/a jíst? Můžu se díky správné výživě rychleji uzdravit? Může mi špatná výživa ublížit? Komu můžu věřit? Které tipy mají vědecké základy?“

Protože rakovinu i její léčbu provází většinou úbytek na váze, musíte více než kdy předtím věnovat pozornost tomu, co jíte a pijete. Proč? Protože se změnily vaše výživové potřeby

   

Ve zkratce: Vaše tělo denně potřebuje směs sacharidů, tuků a proteinů společně s vitaminy, vlákninou a stopovými prvky. Navíc musíte pít dostatek tekutin, nejlépe vody s ionty. 
 

Správná strava při onkologickém onemocnění v zásadě:

  • obsahuje dostatek energie (kalorií)
  • obsahuje správné množství proteinů (bílkovin), které byste mohli potřebovat
  • obsahuje dostatek vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a esenciální mastné kyseliny (např. z rostlinných nebo rybích tuků)
  • posiluje vaši celkovou kondici a může podpořit váš imunitní systém
  • je konkrétně přizpůsobená vaší chorobě a její léčbě
  • prospívá vám

Jedno je jisté: To, co potřebujete, je navýsost osobní věc. Konzultace s nutričním terapeutem vás navede, jak si sestavit jídelníček tak, abyste co nejlépe vyhověli svým nutričním potřebám. Obraťte se prosím na své ošetřující zdravotníky nebo na některou z odborných nutričních ambulancí B. Braun Plus.

Přece je to všechno o vás!