Co vaše tělo potřebuje Vím víc 

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Dopřejte svému tělu energii, kterou potřebuje

Ani vyvážená strava bohatá na živiny rakovinu samozřejmě nevyléčí. Ale může vám dodat energii, kterou potřebujete víc než kdykoli dřív. Čím lépe jste vyživeni, tím lépe vaše tělo přestojí útrapy chirurgických zákroků, radioterapie a chemoterapie a tím lépe bude reagovat také váš imunitní systém. Všechny živiny jsou pro hladký běh metabolických procesů důležité.

Avšak existuje určitá „dělba práce“.

Vaše tělo potřebuje správnou rovnováhu živin.

Zde je 7 základních živin, které vaše tělo potřebuje – a proč

1. Karbohydráty (sacharidy)

Karbohydráty jsou pro vás hlavním zdrojem energie. Škroby a cukry jsou ve vašem jídelníčku hlavním zdrojem karbohydrátů. Cukr (glukózu) potřebuje hlavně váš mozek. Když jsme unavení nebo máme hlad, hladina cukru v krvi nám klesne. Když tělu nedodáme dostatek karbohydrátů, může své energetické potřeby uspokojit tak, že si je opatří z cenných proteinů.

2. Proteiny (bílkoviny)

Proteiny se skládají z aminokyselin a tvoří hlavní funkční a stavební složku našich buněk. Skládají se z nich enzymy, které chrání naše buňky. Aminokyseliny jsou důležité pro správné hojení ran a růst svalové hmoty. Naše trávení, imunitní reakce i srážlivost krve ovlivňuje správný příjem proteinů. Naše vlasy, nehty, veškeré enzymy i mnohé hormony se skládají z proteinů.

3. Tuky

Tuk je hlavní zásobárnou energie v těle a třeba jen jeho malé množství obsahuje obrovské kvantum kalorií. Buňky či naše nervy využívají tuky jako své živiny. Některé mastné kyseliny hrají úlohu v protizánětlivých procesech, zatímco jiné mohou zánět naopak podpořit. Některé vitaminy tělo vstřebá pouze za přítomnosti tuků.

4. Vláknina

Vláknina je rostlinnou složkou, která může být stravitelná (rozpustná) nebo nestravitelná (nerozpustná). Je pro nás ale velice užitečná, protože reguluje trávení a dokáže zlepšit jeho zdravé fungování, stejně jako imunitní ochranu a hladinu cholesterolu v krvi. Vláknina ve stravě je rovněž nutričním základem pro střevní bakterie, jinak nazývané také mikrobiom.

5. Vitaminy

Vitaminy jsou základní složkou, kterou si tělo nedokáže samo vytvořit. Posilují obranyschopnost těla a zlepšují naši pohodu, udržují správný chod metabolismu, budují neurotransmitery v mozku i nervech, posilují kosti a tkáně, chrání kůži a zlepšují naše soustředění. Nedostatek vitaminů může mít vážné následky.

6. Minerály a stopové prvky

Minerály (Na, K, Ca, Mg, Cl, fosfáty) jsou odpovědné za správnou funkci nervů a svalů, tvorbu kostí, zubů a podobně. Stopové prvky, např. železo a selen, jsou jako součást enzymů základní výživou pro správný růst, vývoj a fyziologii organismu. 

7. Voda

Voda je hlavní složkou našeho těla a základní transportní prostředek. Podílí se na regulaci tělesné teploty a hydratuje kůži. Voda ovlivňuje rovnováhu tělesných tekutin a přepravuje živiny.

         

"Živíme" nádor?

Už vás někdy napadlo, že jako pacient s rakovinou živíte i svůj nádor, když jíte? Pochyby nejsou namístě, hladovění není v případě rakoviny nikdy řešením. Naopak, nedostatek základních živin může vaše uzdravení komplikovat.

   

Ve zkratce

Ačkoli se živiny od sebe navzájem velmi liší, jejich správný poměr je pro nás důležitý bez ohledu na to, zda jsme zdraví, či nikoli.

  • Čím pestřejší strava, tím lepší příjem živin.
  • Žádná potravina neobsahuje všechny živiny současně.
  • Vaše tělo získá jenom to, co mu dáte.
  • Na jídlo a pití si vždy udělejte dostatek času.


Získat povědomí o zdravé a vyvážené stravě je jedna z věcí, kterou pro sebe můžete udělat vždycky. Je základem pro maximální posílení vaší fyzické kondice i vaší spokojenosti.

Více se o změně výživových potřeb dozvíte dále.