Důvody ztráy hmotnosti  bude vám lépe 

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Proč při rakovině dochází ke ztrátě tělesné hmotnosti?  

Co je příčinou nechtěné ztráty tělesné hmotnosti?

Rakovina zpravidla zasáhne nejenom konkrétní orgány, ale celé tělo. Nádor jako takový mění spotřebu energie. Některé orgány mohou být poškozeny a jejich funkčnost je proto nedostatečná.   

Stává se, že přijatá potrava má vzhledem k umístění nádoru problém projít např. zúženými místy. To může způsobovat dysfagii, průjmy, nadýmání, pocit brzké sytosti, někdy se objevuje nevolnost a zvracení. A to vše ovlivňuje váš příjem živin.

Stává se, že léčba jako radioterapie nebo chemoterapie či chirurgické zákroky a jejich vedlejší účinky vedou ke snížení příjmu potravy a nedostatečnému využití živin. 

Nebezpečná spirála 

Můžete se tak ocitnout v situaci, že byste chtěli jíst, ale nejde to. Když vám váha začne ukazovat čím dál nižší číslo, nepodceňujte to. Nechtěná ztráta hmotnosti signalizuje nižší toleranci k léčbě a může vést ke ztrátě kvality života.

Mezi úbytkem hmotnosti u onkologických pacientů a úmyslným hubnutím člověka, který se těší plnému zdraví, je zásadní rozdíl. Více než o příjem kalorií jde o změnu fungování metabolismu. Pacienti často ztrácí hlavně svalovou hmotu, ne tuk.  

Příčiny, které vedou ke ztrátě hmotnosti u onkologických pacientů, jsou různé.

 

5 důvodů ztráty hmotnosti u onkologických pacientů

1. Metabolické změny 

Rakovina může působit změny metabolismu. Tělo na nádor reaguje podobně jako na cizí těleso nebo na zranění. Spustí obranný mechanismus a začne některé nutriční složky využívat jinak, než když jste zdraví. Nádory mění metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin. Proto potřebujete více bílkovin a dokážete metabolizovat více tuků. Cytokiny, které se vytvářejí v nádoru, zároveň potlačují hlad a chuť k jídlu. Tu potlačuje i zánět a právě v této fázi vám začíná hrozit kachexie.  

2. Druh rakoviny

U některých druhů rakoviny je riziko podvýživy vyšší. Pacienti s rakovinou horní části gastrointestinálního traktu (s rakovinou jícnu, karcinomem žaludku, rakovinou slinivky), hematologickými nádory, nádory hlavy a krku a rakovinou plic jsou podvýživou ohroženi nejvíce, zatímco u hormonálně dependentních karcinomů (např. rakovina prsu nebo rakovina prostaty) se s podvýživou setkáváme jen zřídka. Riziko podvýživy závisí také na stádiu rakoviny. Čím pokročilejší stádium onemocnění, tím vyšší ohrožení podvýživou. 

3. Léčba nádorů

Radioterapie, chemoterapie nebo chirurgické zákroky mohou komplikovat příjem potravy. Často dochází ke změně chuti. Objevit se může i  nucení ke zvracení a potravinová intolerance. Nemálo pacientů trpí i anorexií, která také může být způsobena léčbou. Zde se dozvíte více o běžných vedlejších účincích chemoterapie. 

4. Věk 

Geriatričtí pacienti jsou obecně více ohroženi podvýživou. Kvůli věku a s ním souvisejícím symptomům, jako je ztráta chuti, často nemají adekvátní příjem potravy. 

5. Další faktory

Onkologičtí pacienti trpí podvýživou z řady dalších důvodů, jako např.:  

  • deprese
  • obezita před onemocněním (BMI > 30)
  • kuřáci/bývalí kuřáci  

Začarovaný kruh

Ztráta hmotnosti také mění tělesné složení. Neztrácíte jenom tuk, ale do značné míry i svalovou hmotu. Zároveň tělo často zadržuje více vody. Tyto tělesné změny se na hmotnosti příliš neprojeví. Pokud u vás tyto změny nastanou, budete se cítit slabí a neschopní tělesné aktivity. Utrpí kvalita vašeho života, poklesne chuť k jídlu. Tělo začne slábnout ještě víc a budete dále ztrácet chuť k jídlu, až se dostanete do začarovaného kruhu.  

Bez včasného zásahu se pacient ocitne na cestě, která může vést k podvýživě. Anorexie urychluje ztrátu hmotnosti, člověk je oslabenější, což posiluje letargii… Prolomit tento začarovaný kruh není snadné, ale má-li pacient znovu nabýt sílu, je to nutné.