Omega 3 Vím víc

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Omega-3 z rybího tuku: Síla z moře

omega-3-fish
Některé ryby jsou na omega-3 zvláště bohaté

Během několika posledních desetiletí získávají omega-3 mastné kyseliny na popularitě díky svému blahodárnému vlivu na zdraví, a to i u zdravých lidí. Vedle reklamního vychvalování jejich účinnosti existují skutečné vědecké důkazy, které spoustu jejich prospěšných vlastností potvrzují.

     

Co jsou omega-3 mastné kyseliny?

Vědecky řečeno omega-3 mastné kyseliny jsou skupinou esenciálních polynenasycených mastných kyselin (PUFA), které hrají důležitou roli ve struktuře buněčné membrány, její fluiditě, buněčných signálech. Pro zdravý jídelníček jsou klíčové omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA a jejich metabolity. Obsahují je zvláště tučné ryby chladných vod, třeba losos.

Lidské tělo si omega-3 mastné kyseliny samo vyrobit nedokáže. Pro člověka jsou ale zásadní, proto se musí předejít jejich nedostatku a dodávat je ve stravě v dostatečném množství. Z rostlinného oleje se omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA bohužel metabolizují jen v omezeném množství. To znamená, že obohacování jídelníčku o omega-3 je rozumný postup.

Proč jsou omega-3 dobří pomocníci?

Pro onkologické pacienty jsou omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA velice prospěšné. Vztah mezi omega-3 mastnými kyselinami a mechanismem rakoviny je stále předmětem různých studií. Díky množícím se důkazům o pozitivním vlivu omega-3 doplňků u onkologických pacientů dokonce i klinické nutriční pokyny v oblasti onkologie doporučují, aby někteří podvyživení onkologičtí pacienti ohrožení ztrátou hmotnosti „užívali doplňky s n3 kyselinami s dlouhými řetězci nebo rybí tuk, aby se stabilizovala nebo zlepšila chuť k jídlu, příjem potravy, svalová hmota a tělesná hmotnost“.

(Arends et al. ESPEN guidelines on nutrition in cancer patients. Clin Nutr. 2017;36(1):11-48.)

Nezapomeňte požádat svého lékaře nebo nutričního terapeuta, aby vám nutriční přínos omega-3 mastných kyselin vysvětlili.