Prospěšné živiny Jezte lépe

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Které živiny jsou prospěšné?        

Odpočinek bude jednodušší při vyvážené stravě.

Všichni víme, že zdravá strava je pro naše zdraví a pohodu zásadní. To, že atleti dodržují speciální jídelníček, který jim sestavili draze zaplacení experti, aby sportovci dosáhli co nejlepšího výkonu, má svůj význam.

Zvláště v nemoci si uvědomujeme, jak je naše strava ovlivněna naším zdravotním stavem. To samé platí i obráceně: Pokud nemáme vyváženou stravu, také nám není dobře. Když nám diagnostikují nemoc, jako je rakovina, musíme se o jídelníček starat víc než kdy dřív.

Neděláme si iluze: Dieta sama chorobu nevyléčí! Ale zdravý jídelníček vytváří lepší podmínky pro naši pohodu.

Mějte se rádi. Poskytněte svému tělu dost živin.

Buňky našeho těla pracují bez přestání. Tento proces se nazývá metabolismus neboli látková výměna. Zahrnuje rozkládání a vstřebávání živin i budování a údržbu těla. Pro metabolismus potřebují buňky energii (kalorie) a určité živiny, které v našem těle hrají zásadní úlohy.

Každý den potřebujeme získat následující živiny ve vyváženém poměru:

▪    sacharidy (např. škroby)

▪    bílkoviny

▪    Vitaminy

▪    Tuky

▪    Vlákninu

▪    Minerální látky a stopové prvky

▪    Vodu

Vice se dozvíte v kapitole Co vaše tělo potřebuje a proč.

       

Co z těchto živin tělo získá?

Dobrá, třeba nejste vrcholový sportovec. Nicméně znalost funkcí a vlivu živin vás dokáže „nakopnout“. Řečeno s klasikem:

„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“ (Hippokrates)

 

Jsou vaším hlavním zdrojem energie. Zvláště váš mozek musí fungovat pořádně. Když máte hlad, jste unavení nebo vyčerpaní. Tyto živiny vám „dobijí baterky“ tím, že vám v závislosti na zdroji sacharidů zvýší hladinu cukru v krvi (glykemii).

Pokud nekonzumujete dost sacharidů, vaše tělo začne odbourávat cenné bílkoviny, aby doplnilo energii, kterou váš mozek potřebuje.

 

Proteiny se skládají z aminokyselin a tvoří hlavní funkční a stavební složku našich buněk. Skládají se z nich enzymy, které chrání naše buňky. Aminokyseliny jsou důležité pro správné hojení ran a růst svalové hmoty. Naše trávení, imunitní reakce i srážlivost krve ovlivňuje správný příjem proteinů. Naše vlasy, nehty, veškeré enzymy i mnohé hormony se skládají z proteinů.

 

Vitaminy jsou základní živinou. Mimo jiné hrají zásadní roli v metabolismu energie, proteinů a kostí, ve srážlivosti krve, fungují jako antioxidanty. Jsou potřeba ve fotoreceptorech našich očí a pro hojení ran, pro zrání krevních buněk a jsou zásadní pro funkci mnoha enzymů. Vitaminy tak pomáhají chránit vaše tělo, zlepšit vaši pohodu, udržují v chodu metabolismus, tvoří neurotransmitery v mozku a nervech, posilují kosti a tkáně, chrání kůži a zlepšují koncentraci. Některé vitaminy jsou rozpustné ve vodě, jiné v tucích. Proto se vyskytují v různých potravinách, které se musejí vhodně kombinovat (např. v barevném zeleninovém salátu). 

Tuky jsou hlavní zásobárnou energie v těle. Buňky našeho těla či naše nervy mohou tuky využívat jako své živiny.

Některé mastné kyseliny, zvláště omega-3 mastné kyseliny obsažené v tučných rybách z chladných vod, jako je treska nebo losos, jsou velmi důležité pro naše tělo. Jsou  prospěšné i onkologickým pacientům, proto je vhodné na svůj vyvážený jídelníček zařadit omega-3 mastné kyseliny z rybích tuků.

 

Úlohou vlákniny je regulovat trávení. Rozpustná vláknina může přispět rovněž ke snížení hladiny cholesterolu. Zajišťuje funkci střevních bakterií zvaných mikrobiom. Dále podporuje i váš imunitní systém.

 

Minerální látky (Na, K, Ca, Mg, Cl, fosfáty) odpovídají mimo jiné za funkci nervů a tvorbu kostí a zubů. Stopové prvky jako železo a selen jsou součástí enzymů a základními živinami pro růst, vývoj a fyziologické fungování.

Voda nám prospívá mnoha způsoby. Ovlivňuje regulaci tělesné teploty a hydratuje kůži. Podílí se na rovnováze tekutin v těle a transportuje živiny.

Ve zkratce: Voda je důležitá pro celkovou funkci vašeho těla, jelikož je jeho hlavní složkou. Vždy se ujistěte, že jste dostatečně hydratovaní.

Podpořte své tělo, aby vaše tělo mohlo podpořit vás.