Cvičení Bude vám lépe

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Více se hýbejte!  

exercising together
Cvičení a fyzická aktivita může být pro úspěšnou onkologickou léčbu klíčová.

Při cvičení zdaleka nehýbete jen svým tělem. Onkologickým pacientům, stejně jako zdravým lidem, v mnoha ohledech prospívá fyzická aktivita.

Aktivní způsob života zlepšuje vaši vnitřní rovnováhu. V obtížných fázích svého života dokážete uniknout stresu, přenesete se přes nepodstatné momenty, odstraníte překážky své motivaci a zlepšíte si chuť do života.

Jak se říká:

"Ve zdravém těle zravý duch."

Využijte toho, stačí malé krůčky. Na značky. Připravte se. Jdeme na to!

Aktivně udržujte své fyzické i duševní zdraví

Fyzická aktivita přispívá ke zdraví a pohodě v jakékoli životní fázi a situaci. Má spoustu kladných efektů:

  • posílení svalů a kostí
  • menší riziko deprese a úzkosti
  • lepší kognitivní funkce
  • lepší metabolismus
  • pocity štěstí
  • větší sebevědomí  

Studie prokázaly, že cvičení pomáhá snížit negativní vedlejší účinky onkologické léčby (např. únavu, úzkost), riziko recidivy a zlepšuje kardiovaskulární kondici, svalovou sílu a tělesné složení.

Své tělo budete vnímat jinak. Svůj celkový zdravotní stav tak změníte rychleji, čímž zajistíte časný nástup léčby v případě, že se choroba objeví znovu.

Je všeobecně známo, že trénink síly, vytrvalosti a koordinace je onkologickým pacientům zvláště prospěšný.

     

Trénink koordinace je prospěšný pro udržování rovnováhy a celkově usnadňuje fyzický pohyb. Užitečné jsou dokonce i malé změny v rámci každodenního života.

 

Trénink vytrvalosti pomáhá udržet a zlepšit chuť do života i celkový fyzický stav.

 

Cvičení těla i mysli spojuje soustředění a tělesný pohyb pro zvýšení pružnosti, síly a rovnováhy.

 

Silový trénink, jinými slovy posilování, můžete provozovat jak doma, tak v posilovně. Pomáhá hlavně rozvoji svalstva a působí proti sarkopenii. 

 

Zvedněte z kanape své líné „já“

Zvednout se? To se snadno řekne. Bolest, vedlejší účinky a únava brání pacientům v aktivitě. Dobrou zprávou ale je, že zlepšit energetickou rovnováhu můžete i bez vysilujícího fyzického vypětí.

Dělejte věci, které vás baví a vyhovují vašim stávajícím požadavkům. Každý den zkuste zvýšit svou fyzickou aktivitu. Co takhle jet na nákup na kole a místo výtahu jít po schodech? Každá troška se počítá.

Cyklistika? Týmové sporty? Pokud máte potíže s rovnováhou nebo se zrakem, je dobré třeba cvičení Pilates nebo kalanetika, při nichž sedíte nebo ležíte. Určitě se ale poraďte se svým lékařem, jaký typ cvičení je pro vás vhodný.

Snížila se Vám mobilita kvůli amputaci, ztrátě svalové hmoty nebo bolestivým jizvám? Lékaři stále pohybu fandí. Pohyb, i to zvednutí se z kanape za to stojí. Vykonávejte pravidelné činnosti, zlepšíte si tak metabolismus, lépe využijete živiny a zlepší se vám i nálada.

     

Pozor: Ve dnech, kdy... 

…trpíte těžkými vedlejšími účinky jako je nevolnost, silná bolest, zmatení nebo oběhové problémy,

... jsou vám podávána kardiotoxická či nefrotoxická chemoterapeutika,

... máte horečku, infekci nebo akutně krvácíte či jste ke krvácení náchylní,

měli byste se cvičení vyhnout.

Poraďte se se svým lékařem..

Vyhněte se nečinnosti: Při rakovině funguje cvičení jako další lék

Před diagnózou jste rádi sportovali, ale teď nevíte, jestli vám to neublíží? Onkologové se shodují, že cvičení je během onkologické léčby jako další lék. Proto se co nejvíce pohybujte.

Věnujte se cvičení, které vás baví a které je vám s ohledem na vaše stávající potřeby prospěšné. Odvíjí se to od typu rakoviny a jejího stadia, proto se předtím určitě poraďte se svými ošetřujícími lékaři.

Mějte na paměti, že míra fyzické zdatnosti se individuálně mění i v závislosti na léčbě a vašem stavu.

Naslouchejte svému tělu, abyste se správně rozhodli, zda jste vyčerpaní příliš a musíte odpočívat, nebo jen mírně a můžete si trochu zacvičit. Vždy ale pamatujte: Udělat alespoň něco je vždy lepší než nedělat nic. Začněte po malých krůčcích a postupně svůj program upravujte.

 

Společně vám bude lépe

Když cvičíte s někým dalším, užijete si více legrace. Najděte si podobně zdatného parťáka. Cvičte spolu, vzájemně se budete víc motivovat.

Podpora sociální skupiny vám pomůže, abyste v tréninku vytrvali. V každém městě je spousta skupin, které se věnují nějakému cvičení. Poraďte se se svými ošetřujícími lékaři nebo zdravotní pojišťovnou. Mohou také rozhodnout, zda je pro vás žádoucí odborně vedený program nebo zda vám stačí cvičení v domácím prostředí.