Trénink koordinace Bude vám lépe

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Trénujte koordinaci a motorické dovednosti

 Trénink koordinace vám vždy půjde lépe s parťákem po boku.

Tento typ cvičení se důrazně doporučuje jak v akutní, tak i rehabilitační fázi. Velkou výhodou tohoto typu cvičení je, že je velmi nepravděpodobné, že se zraníte, zato je velmi snadné. Díky vědomému tréninku svalové koordinace posílíte svou rovnováhu, snáze zkoordinujete své činnosti a vykompenzujete ztracenou sílu.

Než se svým cvičebním programem začnete, vždy jej prosím konzultujte se svými ošetřujícími lékaři!

Nejprve se rozehřejte a všechna cvičení dělejte pomalu. Když se unavíte, přestaňte. V zájmu vyšší účinnosti svůj program obměňujte.

Senzomotorický trénink

Trénink, který se zaměřuje na interakci všech smyslů (zraku, čichu, chuti, citu, sluchu), se nazývá senzomotorický trénink. Tento typ tréninku významně pomáhá při překonávání periferní neuropatie jako vedlejšího účinku chemoterapie. Neuropatií bývá nejčastěji postižen hmat. Zotavení z těchto smyslových poruch závisí na specifické povaze vaší léčby a chemoterapie. Vnímavost můžete nacvičovat během jednoduchých běžných činností.

Zde jsou některé návrhy: 

  • Během sledování televize si chodidla masírujte gumovým míčkem s hroty.
  • Pro posílení rukou a procvičení jemné motoriky využijte plastelínu. Mněte a tvarujte ji do tvarů písmen nebo číslic.
  • Svaly chodidel a jejich jemnou motoriku posilujte tak, že prsty na nohou sbíráte a trháte noviny.
  • Svůj krevní oběh stimulujte během koupele nebo sprchování střídáním teplé a studené vody.
  • Vyzkoušejte si namáčení chodidel v teplé nebo studené vodě s použitím masážních válečků nebo masážních vibračních pomůcek.
  • Choďte bosí po různých površích (tráva, písek, kůra apod.) nebo po stezkách pro bosé.
   

Trénink motorických funkcí

Motorické funkce kontrolují pohyb. Existují různé techniky a základní dovednosti: vytrvalost, síla, rychlost, pružnost a koordinace. Trénink motorických a senzorických funkcí je úzce provázán, protože všechny pohyby jsou vědomě ovládané smyslovými informacemi. Následná cvičení se zaměřují na podporu spolupráce nervů a svalů, abyste zmenšili svá omezení a zlepšili kvalitu svého života. Tato cvičení cílí na rovnováhu. Navíc působí proti jakékoli svalové ochablosti.

Příklad cvičení: 

Chození po špičkách

Stoupněte si na špičky, paty zvedněte od podlahy, jak nejvýše můžete, chvilku vydržte v nejvyšším bodě a klesejte, dokud se paty zase nedotknou podlahy.

Čím více budete cvičit, tím lépe vám to půjde. Podle toho, jaký si stanovíte maximální limit, cvik tolikrát opakujte. Dopřejte si krátkou přestávku (1–2 minuty) a pak sérii opakujte ještě jednou.

Čistěte si zuby druhou rukou 

Potrapte svůj mozek tím, že si pokusíte vyčistit zuby druhou rukou. Udělejte z toho nový rituál.

Tříbodové máchání nohama

Stoupněte si na jednu nohu. Druhou, napnutou nohou opisujte půlkruh s tím, že se vždy před sebou, po straně a za sebou jednou dotknete palcem podlahy. Vyměňte nohy. Pro změnu můžete palcem o podlahu ťuknout dvakrát, nebo nohou pohybovat v opačném směru.

Vstávání ze židle

Sedněte si na židli a vstaňte, aniž byste se opírali o ruce. Zase si sedněte. Několikrát opakujte.

Cvičení na schodech 

Najděte si schodiště, chyťte se za zábradlí. Nohou stoupněte na co nejvyšší schod, kam dosáhnete, a vystupte na něj. Pak se zase vraťte spodní nohou do původní pozice na spodní schod. Stanovte si počet opakování a pak nohy vystřídejte.

 

 

Balancování

Až budete takto cvičit, ujistěte se, že se vždy můžete zachytit nějakého pevného bodu, abyste neupadli. Umístěte své náčiní pevně, aby se nemohlo převrátit. Cvičí se bez bot.

Základní pozice: Stoupněte si vzpřímeně, rovnoměrně rozložte váhu na obě chodidla, mírně pokrčte kolena, paže nechte volně podél těla, nebo se jimi vyvažujte. Hleďte přímo před sebe. Pohled fixujte na pevný bod, pomůže vám to udržet rovnováhu. 

Zvyšujte náročnost cvičení od stabilnější pozice po méně stabilní, od jednoduchých úkolů po složitější:

  1. Začněte stojem na obou nohách na pevné podložce.
  2. Následně zmenšete šířku prostoru, na němž stojíte, např. položte jednu nohu před druhou.
  3. Pak dále zmenšete délku prostoru (stůjte na jedné noze).

Cílem je udržet se ve stoji co nejdéle, aniž byste se o cokoli opřeli. Obtížnost si zvolte tak, abyste se dokázali bez opory udržet v pozici alespoň dvacet vteřin, nebo aniž byste se při stoji na jedné noze opřeli o „tu druhou“.

Doporučuje se s cvičením začít pod dohledem fyzioterapeuta. Později můžete cvičit sami.

Obtížnost cvičení můžete dále zvyšovat tak, že otáčíte hlavou do stran, hlavu zakloníte a místo upřeného pohledu vpřed oči zavřete. Rovněž můžete stát na nestabilním povrchu (na čočce nebo balanční desce) a přidat další motorické úkoly (např. kutálet si míček okolo boků nebo jednou nohou ve vzduchu opisovat osmičky) nebo mentální cvičení (např. počítat sestupně).