Bolavá ústa Bude vám lépe 

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Jak si zjemnit tuhé jídlo

Bolavá ústa narušují i vaše stravovací návyky

Některé typy onkologické léčby postihují rychle rostoucí buňky ve vašich ústech a na rtech. V ústech se vám tvoří malé ranky a vřídky a dásně máte přecitlivělé. Trápí vás bolest v ústech i kvůli dalším zubním obtížím a ústním infekcím. Ve většině případů se vaše ústa i dásně zase zotaví, jakmile léčba skončí.


Důležité je nepřestat jíst. Potřebujete živiny, abyste se vyhnuli podvýživě a měli sílu vydržet onkologickou léčbu.

 

Zde je 6 užitečných rad, jak zvládnout bolest v ústech:

1. Volte měkkou strukturu

Abyste ulevili rozbolavělým ústům, jezte jídlo, které je měkké a dá se snadno rozžvýkat. Vyhýbejte se potravinám, které by vám mohly v ústech ublížit (např. kořeněné jídlo, citrusy). Zkuste míchaná vajíčka nebo mléčné koktejly. Jídlo vařte doměkka a krájejte je na malé kousky. Pokrmy podávejte s různými druhy omáček nebo šťávou z masa. Řešením mohou být i doplňky stravy či potraviny pro zvláštní výživu.

2. Chladnou hlavu

Jezte jídlo chladnější nebo pokojové teploty, abyste si ústa nepopálili. Pijte brčkem, čímž se tekutina v ústech může vyhnout bolestivým oblastem.

3. Některé potraviny vynechte

Vyhýbejte se citrusům, džusům, kořeněným jídlům, horkým omáčkám, pepři, rajčatům, slaným jídlům, syrové zelenině a alkoholu. Neužívejte tabákové výrobky.

4. Ulevte bolesti lokálně

Vyplachujte si ústa třikrát až čtyřikrát denně jemnou domácí ústní vodou: Rozpusťte 1/2–1 lžičku soli nebo sody v litru vody.

5. Dobrá ústní hygiena

Používejte měkký zubní kartáček a každý týden jej vyměňte. Zuby si čistěte jemnou zubní pastou a nepoužívejte ústní vodu s alkoholem. Pečujte o své rty oleji a vosky, např. si je potírejte vazelínou nebo jemným balzámem na rty či kakaovým máslem.

6. Dávejte pozor

Každý den si kontrolujte ústa, zda se v nich neobjevily nové rány, bílý povlak nebo nateklá místa. O jakékoli změně informujte svého lékaře. Pokud neustálou bolest v ústech nedokážete snášet, požádejte svého lékaře o lék, který vám při jídle uleví.

Pokud je bolest tak silná, že vám znemožňuje jíst, může být dočasně nezbytná parenterální výživa. Tyto tipy vám pomohou i při bolesti v krku.