Přibývání na váze  Bude vám lépe 

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Může se při rakovině tloustnout?

Některé léčby způsobují přibývání na váze.

 

Ačkoli se většina lidí potýká s úbytkem hmotnosti, někteří pacienti budou čelit přibývání na váze. Záleží to nejen na daném typu rakoviny, ale i na typu léčby, třeba hormonální léčba (např. při rakovině prsu nebo prostaty) nebo léčba steroidy hmotnost zvyšují. Dále mohou některé typy léčby zvyšovat chuť k jídlu nebo omezovat fyzickou aktivitu, čímž se tělu dostane většího přísunu kalorií, než je schopno spotřebovat. Proto budete muset svůj jídelníček upravit s ohledem na svou denní spotřebu energie.

 

Pozor: Váš přístup se bude odvíjet hlavně od individuální příčiny přibývání na hmotnosti.

Následující tipy platí pouze pro ty onkologické pacienty, kterým je podávána hormonální léčba, nebo pro ty, kteří nemají dostatečný výdej přebytečné energie.

Pokud je důvodem vašeho přibývání na hmotnosti zadržování vody, přeskočte na tento článek.

Tipy na snížení hmotnosti

Snižte příjem kalorií

Přejděte na stravu s nízkým obsahem tuků, avšak bohatou na proteiny a vlákninu. Budete se cítit sytí i bez nadbytečných kalorií. Do jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu kvůli vitaminům. Příjem kalorií snížíte i konzumací nízkotučných potravin a pokrmů nebo menšími porcemi. Vždy ale kontrolujte obsah stopových živin, abyste zároveň neomezili jejich příjem. Důležitá je vyvážená strava.

Veďte si stravovací deník

Pokud chcete mít přehled o svých stravovacích návycích, poslouží vám dobře stravovací deník

Cvičit, či necvičit?

Nebo chcete nadbytečné kalorie spalovat každodenním cvičením? Zeptejte se svého lékaře, jaké cvičení je pro vás v rámci vaší léčby vhodné.

         

Jak si ulevit od otoků?

Nádor může způsobit zadržování vody (ascites nebo otoky). Třebaže se to zdá proti zdravému rozumu, přibývání na váze může vést k podvýživě. Vaše tělo zadržuje vodu na úkor svalové hmoty.

V některých případech vám lékař předepíše diuretika. V závislosti na typu otoku dokážou redukovat obsah vody v tkáních. Rozhodně vám prospěje vyvážená strava. Omezte solení. Retence vody se často projeví na nohách, kotnících a rukách. V těchto případech pomůže zvýšená poloha nohou, neseďte se zkříženýma nohama, dlouho nestůjte.

Nikdy nic neměňte sami

Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo nutričním terapeutem a nikdy si jídelníček neupravujte sami.

Tyto vedlejší účinky způsobuje léčba nebo rakovina jako taková a někdy je jedinou možností, jak s nimi bojovat, medikace, kterou vám předepíše váš lékař.

Zeptejte se prosím svého ošetřujícího lékaře nebo nutričního terapeuta, zda vám doporučí nějaké vhodné výživové typy v souvislosti s vaším druhem léčby, které mohou nepříjemné vedlejší účinky zmírnit. U různých typů rakoviny a léčby se výživová doporučení liší. Změna jídelníčku by proto měla být vždy individuálně posouzena lékařem nebo nutričním specialistou. 

Obrátit se můžete například na Nutriční ambulance B. Braun Plus. Seznam odborných pracovišť naleznete také na https://skvimp.cz/nutricni-ambulance/